banner39

Laiklik Bangladeş'te şiddete yol açtı

Bangladeş'te Anayasaya laikliğin yeniden girmesini protesto edenlerle güvenlik güçleri arasındaki çatışmada 50 kişi yaralandı.

Asya 10.07.2011, 10:57 10.07.2011, 10:57
Laiklik Bangladeş'te şiddete yol açtı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bangladeş'te, hükümet karşıtı genel grevi zorla uygulamaya koymak isteyenlere polisin göz yaşartıcı gaz kullanarak müdahalesi sonucu çıkan çatışmalarda 50 kişi yaralandı.

Bangladeş medyasında yer alan haberlerde, başkent Dakka'nın dışındaki iki noktada çıkan çatışmaların, polisin yollara barikat kuran ve greve karşı çıkan sürücülerin araçlarına saldıran göstericilere müdahale etmesi sonucu başladığı belirtildi.

Bangladeş televizyonlarında, başkent Dakka'nın 16 kilometre güneydoğusundaki Kançpur ile Dakka'nın eteklerindeki Keraniganj kasabalarında, göstericilerin kendilerine müdahale eden polislere taş ve sopalarla karşı koyduğunu gösteren görüntülere yer verildi.

Bangladeş makamlarından çatışmalara ilişkin henüz resmi açıklama gelmedi.

Bangladeş'teki 12 İslami partinin, hükümetin Bangladeş anayasasındaki ''Allah'a mutlak inanç ve güven'' ifadesinin kaldırılması kararını almasının ardından hükümeti protesto etmek üzere ülke çapında 30 saatlik bir genel greve gitme çağrısı yapması üzerine başlayan gösterilere, ülkedeki ana muhalefet partisi Bangladeş Milliyetçi Partisi de destek verdi.

Bangladeş'te iktidarda bulunan, Şeyh Hasine'nin başkanlığındaki koalisyon hükümeti, anayasada yaptığı değişiklikle İslamı Bangladeş'in devlet dini olarak ilan etmiş, ancak daha önceki anayasada yer alan ''Allah'a mutlak inanç ve güven'' ibaresini laikliğe vurgu yapan bir ifadeyle değiştirerek, laikliği Bangladeş'te bir devlet ilkesi olarak yeniden tesis etmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?