banner39

Lavrov: Askerler şehirlerden çekilmeli

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "Suriye yönetimi, şehirlerden askerleri çekmeli" çağrısında bulundu.

Asya 03.04.2012, 00:46 03.04.2012, 07:31
Lavrov: Askerler şehirlerden çekilmeli

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İran’a önleyici bir saldırının, uluslararası hukukun ihlali olacağı uyarısı yaptı ve Suriye yönetiminden de şehir merkezlerinden askeri birlikleri çekmesini talep etti.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Suriye hükümetinin askeri birlikleri şehir merkezlerinden çekmesi ile ilgili talepleri desteklediklerini söyledi. Lavrov, "Suriye hükümeti ilk adımı atmak zorunda. Askerleri çekmeye başlamalı" çağrısı yaptı. BM Özel Temsilcisi Kofi Annan’ın misyonunun bir parçası olarak bunun gerekli olduğunu söyleyen Lavrov, “Bir an önce kanın durmasını istiyoruz. Hükümete karşı savaşan muhalif gruplar da eş zamanlı olarak saldırıları durdurmazsa misyon başarılı olmaz” hatırlatması yaptı.

İstanbul’da düzenlenen Suriye Halkının Dostları Grubu’nun toplantısı ile ilgili açıklamada bulunan Lavrov, Suriye muhalefetine silah ve lojistik destek sağlama çağrısının BM tarafından yetkili kılınan Annan misyonu ve barış planı ile çeliştiğini söyledi. Annan barış planının tam olarak uygulanmasını desteklediklerini ifade eden Lavrov, "Tüm altı madde yerine getirilmeli. Kim tarafından ve hangi önerilerin ortaya konacağına sadece BM Genel Kurulu karar verebilir" dedi. Suriye sorunu ile ilgili herhangi bir sınırlayıcı takvim belirlenmesine de karşı olduklarını kaydeden Rusya Dışişleri Bakanı, önümüzdeki günlerde Moskova’da Suriye muhalif gruplarla bir toplantı yapacaklarını söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zaharova da sabah saatlerinde yaptığı açıklamada, Suriye’de muhalif gruplara askeri ve lojistik destek öngören İstanbul zirvesinin Suriye’de barışçıl yollarla sorunun çözüm çabalarına zarar vereceği uyarısı yaptı. Açıklamada, “Maalesef İstanbul toplantısı tek taraflı. Suriye hükümetini temsilen ya da etkili muhalefeti temsilen kimse yoktu.” eleştirisi getirdi.

RUS SAVAŞ GEMİSİ SURİYE YOLUNDA

Diğer taraftan Rus basını Rusya’nın Sivastopol üssünden bir askeri gemiyi Rus deniz üssünün bulunduğu Suriye Tartus limanına gönderdiği haberlerine yer verdi. Basına göre geminin gidişi İstanbul Toplantısı’na karşılık olarak gerçekleşiyor. Rusya’nın Karadeniz Donanması’na ait “Smetliviy” savaş gemisi, Sevastopol (Ukrayna) üssünden ayrılarak İstanbul boğazlarına yönelik hareket etti.

Konuyla ilgili açıklama yapan bir askeri kaynak, geminin Suriye’nin Tartus limanına gideceğini söyledi. Karadeniz Donanması Enformasyon Masası Başkanı Kaptan Vyaçeslav Truhaçev ise uluslararası deniz faaliyetleri bağlamında savaş gemisinin yabancı limanlara gireceğini aktardı. Rusya Aralık ayında da Tarsus’taki deniz üssüne “Admiral Kuznetsov” isimli dev savaş gemisini göndermişti.

İRAN’A SALDIRI ULUSLARARASI HUKUKUN İHLALİ OLUR

Erivan’da düzenlenen basın toplantısında İran’a yönelik herhangi bir saldırı konusunda da şiddetle uyaran Lavrov, bunun uluslararası hukukun ihlali anlamına geleceğini söyledi. İran nükleer programı nedeni ile muhtemel bir önleyici saldırının bölgede istikrarsızlığı artıracağı endişesini dile getiren Rusya Dışişleri Bakanı, siyasi çözümün tek alternatif olduğunu söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı yarın Ermenistan temaslarını tamamlayarak Azerbaycan’a geçmesi bekleniyor. Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Lavrov’un görüşmelerinde 23 Ocak 2012’de Rusya, Ermenistan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanları’nın Soçi zirvesinde Yukarı Karabağ sorununun çözümü için belirlenen konuları müzakere edeceği kaydedildi.

Lavrov Azerbaycan temaslarında Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in yanı sıra Azerbaycan Başbakanı Artur Rasizade, Dışişleri Bakanı Elmar Mamedyarov’la da görüşecek. Lavrov’un Bakü temaslarında Hazar Denizi’nin statüsü ile ilgili sorunun de ele alınması öngörülüyor. Azerbaycan’ın 2012-2013 yıllarında Güvenlik Konseyi üyeliğini hatırlatan bakanlık, görüşmede bölgesel ve uluslar arası sorunların da ele alınacağı bilgisine yer verdi.

banner53
Yorumlar (0)
10
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?