banner39

Lavrov Ermenistan'da

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Ermenistan'da mevkidaşı Edvard Nalbandyan ile bir araya geldi.

Asya 02.04.2012, 20:32 02.04.2012, 20:46
Lavrov Ermenistan'da

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Moskova ile Erivan arasında diplomatik ilişkilerin tesisinin 20. yıl dönümü dolayısıyla Ermenistan'ın başkenti Erivan'a gelen Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, mevkidaşı Edvard Nalbandyan ile bir araya geldi.

Ermeni basınında çıkan haberlere göre, görüşmede ikili ve bölgesel gelişmeleri ele alan ikili, daha sonra düzenlenen ortak basın toplantısında Ermeni-Rus ilişkilerini değerlendirdi.

Lavrov, basın toplantısındaki konuşmasında, Rusya ile Ermenistan ilişkilerinin derin tarihe dayandığını ifade ederek, iki ülkenin stratejik ortak olduğunu kaydetti.

İki ülkenin sıkı iş birliği içinde olduğunu ifade eden Lavrov, Moskova ile Erivan arasındaki ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi için uzun bir süreyi kapsayan ve 2020'ye kadar öngörülen bir ticari-ekonomik program hazırlamasının planlandığını söyledi.

Nalbandyan'la ikili ilişkilerin nasıl geliştiğini, Birleşmiş Milletler Topluluğu'ndaki gelişmeleri ve bir dizi konuyu ele aldıklarını belirten Lavrov, ikili ilişkilerin bundan sonra da devam edeceğini ifade etti.

İran'a yönelik tüm işlemlerin meşru zeminde olabileceğini söyleyen Lavrov, İran'a yönelik olası askeri operasyon kararı durumunda bunun hem Azerbaycan'ın hem de Ermenistan'ın güvenliğini ilgilendireceğini ifade ederek, ayrıca mülteci akımı dikkate alınırsa bu konunun Rusya'yı da ilgilendirdiğini bildirdi.

Bölge güvenliğinin tehlike altında olabileceğine dikkati çeken Lavrov, ''O kadar çok unsur var ki sonuçlarını öngörmek çok zor'' dedi.

Açıklamasında Ermeni işgali altındaki Yukarı Karabağ konusuna da değinen Lavrov, Karabağ ile ilgili sorunun barışçıl yollarla çözümünde arabuluculuk rolü üstlenen Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Minsk Grubu'nun eşbaşkanlardan biri olan Rusya'nın bundan sonra da söz konusu sorunun çözümü için hem eşbaşkan olarak hem de Rusya Federasyonu olarak çaba göstermeye hazır olduğunu söyledi.

İkili ilişkilerin düzeyinden bahseden Nalbandyan ise geçen sene Lavrov ile 10 kez, bu sene ise 4'üncü kez görüştüklerini kaydederek, ''Sadece son 3 yılda devlet başkanlarımız 40 kez görüşmüştü'' dedi.

Rusya ile ilişkilerinden memnuniyetlerini dile getiren Nalbandyan, ekonomik ilişkilerin de yoğun olarak geliştiğini belirterek, ''Bugün iki ülke arasında ticaret hacmi 1 milyar dolara ulaşmakta, Ermenistan'a yapılan yatırımlar ise 3 milyar dolar'' diye konuştu.

Ermenistan'da resmi temaslarda bulunan Lavrov'un, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Başbakan Tigran Sarkisyan, Meclis Başkanı Samvel Nikoyan ve diğer üst düzey yetkililerle bir araya gelmesi bekleniyor.

 

banner53
Yorumlar (0)
16
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü