banner15

Lavrov: Türkiye ile savaşmayız...

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Rus uçağnın düşürülmesinin önceden planlanan bir saldırı olduğunu iddia ederken, Türkiye ile savaşmayacaklarını söyledi

Lavrov: Türkiye ile savaşmayız...

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "Elimizdeki bilgilere göre provokasyona yönelik önceden planlı bir saldırı olduğuna inanıyoruz" dedi.

Lavrov, konuyla ilgili olarak olayın yaşandığı ilk saatlerde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştüğünü söyledi.

Sputnik'te yer alana habere göre Lavrov bugün düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:

Az önce Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'yla bir telefon görüşmem oldu. Kendisi bu göreve dün getirilmişti ve acil olarak bir telefon görüşmesi yapmamızı istedi. Elbette biz Türk tarafından herhangi bir tepki almayı —ve bu tepkiyi daha üst düzey bir yetkiliden almayı- dün bekliyorduk. Ancak geç olması hiç olmamasından iyidir.

Türkiye Dışişleri Bakanı bana yaşananlardan dolayı taziye dileklerini ve üzüntülerini iletti. Ancak aynı zamanda, Rus uçağının Türk hava sahasını ihlal ettiğini söyleyerek Türk Hava Kuvvetleri'nin eylemlerini haklı göstermeye çalıştı.

Türkiye Dışişleri Bakanı bana Türk hava kontrolörlerinin vurdukları uçağın milliyetini bilmediklerini söyledi.

Rus uçağının düşürülmesi planlanmış bir provokasyona benziyor.

Rus uçağının düşürüldüğü bölgede yalnızca militanlar yok, burada teröristlerin tesisleri de var.

Türkiye Dışişleri Bakanı "Türkiye, Suriye'deki militanların tesislerinin bulunduğu toprakları mı korumaya çalışıyor?" diye sorduğumda bana cevap veremedi.

Türkiye Dışişleri Bakanı'nın dikkatini, Rus Su-24 uçağının Suriye'de IŞİD'in petrol yataklarını vurduktan sonra düşürüldüğüne dikkat çektim.

Türkiye ile olan ilişkilerimizi yeniden gözden geçireceğiz.

Türkiye ile savaşa girmeyeceğiz.

Herhangi bir Türk yetkiliyi misafir etmeyi düşünmüyoruz... ( 15 Aralık'ta yapılması planlanan Erdoğan'ın Moskova seyahatini kastederek) 

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2015, 14:19
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35