banner39

banner35

Linç edilen Müslüman genç için düzenlenen gösteriye her cemaatten destek

Hint Ulema Cemiyeti'nin Malegaon'da yaptığı protesto çağrısı yoğun kalabalıklarda ses buldu

Asya 06.07.2019, 17:29
Linç edilen Müslüman genç için düzenlenen gösteriye her cemaatten destek

Hindistan'ın Malegaon şehrinde Hint Ulema Cemiyeti  tarafından yapılan protesto çağrıları kentin tüm sosyal, dini ve siyasi örgütlerinden destek aldı

Pazartesi günü çok sayıda Hindu dahil olmak üzere binlerce insan, Malegaon'da Müslüman ve Dalit gençlerinin öldürülmesini protesto etti.

Çok sayıda protestocu nedeniyle normal trafik kesintiye uğradı. Protestonun büyümesiyle beraber okullarda öğleden sonra eğitime ara verildi.

Hindistan'ın Jharkhand eyaletinde, Müslüman genç Tabrez Ensari'nin linç edilerek öldürülmesi dolayısıyla düzenlenen protesto yürüyüşü tarihi Qela'dan başladı, Shahidon Ki Yadgaar'da doruğa çıkmadan önce Khyaban-e-Neshat Chowk, Ashrafia Chowk, Maulana Azad Yolu, Mushawerat Chowk ve Mohammad Ali Yolu'ndan geçti.

Linç bir terörizmdir

Hindistan Sekreteri Müslüman Kişisel Hukuk Kurulu (AIMPLB) sekreteri, Umrain Mahfooz Rahmani, Ensari'nin linç edilmesinin Müslümanlara karşı işlenen 'siyasi cinayet' olduğunu söyledi

Dayanışma gösterisine dömüşen protestoda, Hindular'ın en üst düzey topluluk liderleri de linci protesto eden Müslümanlara katıldı. Gösteriye mavi renk bayraklarını taşıyan bir grup Dalit lideri ve genç katıldı.

Protesto yürüyüşü nedeniyle kentteki powerloom ünitelerinin ve tekstil fabrikalarının çoğu kapandı. Dükkanlar panjurlarını kapattılar ve kentin belli bölgelerinde rutin ticaret faaliyetleri öğleden sonra geç saatlerde normale döndü.

Yerel MLA Asif Shaikh, devam eden Maharashtra Meclisi oturumu sırasında konuyu gündeme getirdi ve insanların linç edilmesini engellemek için bir yasa talep etti.

“Ben burada konuşurken, Malegaon'da Müslüman bir gencin linç edilmesini protesto eden yüz binlerce insan var” dedi.

Kaynak: www.dunyabulteni.net

Yorumlar (1)
Serkan Kaya 3 yıl önce
Birlik olalım yenemeyeceğimiz olay olmaz biiznillah
29
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?