banner39

Litvanya'dan Kırım Tatarlarına yardım

Litvanya Dışişleri Bakan yardımcısı, Kırım'ın Rusya tarafından ilhakını tanımayacağını ve Kırım Tatarlarına yardımda bulunulacağını açıkladı

Asya 08.01.2016, 14:05 08.01.2016, 14:42
Litvanya'dan Kırım Tatarlarına yardım

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Litvanya Dışişleri Bakanlığı bir açıklama yaparak 7 Ocakta Litvanya Dışişleri Bakan Yardımcısı Andrius Krivas’ın bu ülkedeki Tatar topluluğu başkanı Adass Jokubauskas ile "yasadışı ilhak edilen Kırımda Kırım Tatarlarının sorunlarını ve onlara Litvanya’nın vereceği yardımı” görüştüğünü bildirdi.

Rus Regnum haber ajansına göre, toplantıda Litvanya Dışişleri Bakan Yardımcısı ”Litvanyalılar ve Tatarlar arasında tarihi bağlar olduğunu, bundan dolayı Litvanya’nın Rusya tarafından ilhak edilen Kırım'daki durumu yakından takip ettiğini ve bu yarımdadaki kötüleşen insan hakları durumdan endişe duyduğunu belirtti.

Litvanya Dışişleri Bakanlığının basın açıklamasında, "Litvanya Ukrayna'nın bağımsızlığını, toprak bütünlüğünü ve egemenliğini destekliyor, hiçbir zaman Kırımın işgal ve ilhakını tanımayacaktır. Krivas ve Jokubauskas Litvanya'nın Kırım Tatarlarına vereceği yardımları, Vilnius’ta Kırım Tatarları Dünya Kongresi yönetim kurulu toplantısının yapılmasını ve diğer projeleri görüştüler" denildi.

Açıklamada geçen 'diğer projeler'in neler olduğuna yönelik ise herhangi bir açıklama getirilmedi.

Regnum haber ajansı daha önce Litvanya’nın Ukrayna ordusu askerlerine tıbbı yardım verdiğini, resmi Kiev hükümetine mali ve askeri yardım sağladığını, Ukraynalı askerlerin Litvanyalı ve Amerikalı uzmanlar tarafından eğitildiğini, Litvanya askeri eğitmenlerin Ukrayna'da doğusunda çalıştıklarını yazmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?