'Litvinenko kararı'na iki taraf da tepkili

Rusya'dan siyasi sığınmacı olarak iltica ettiği İngiltere'de 2006 yılında zehirlenerek öldürülen eski KGB ajanının 10 yıl sonra açıklanan soruşturma raporu, Rusya tarafından siyasi amaçlı saçmalık olarak görülürken, İngiltere Başbakanı 'bunu öngörüyorduk' açıklaması yaptı

'Litvinenko kararı'na iki taraf da tepkili

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiltere'de öldürülen Rus casus Aleksandr Valteroviç Litvinenko'nun soruşturma dosyası olayın üzerinden 10 yıl geçtiği halde ancak tamamlandı. Rapor fail noktasında nihai olarak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i işaret ediyor.

Rus diplomatlar Andrei Lugovoy ve Dimitry Kovtun'un olaydan birinci derecede sorumlu olduklarına vurgu yapıyor.

ABD TEDBİRLİ

Beyaz Saray sözcüsü Josh Earnest yayımlanan rapor ile ilgili, "karar vermeden önce hakimin rapora daha yakından bakmak gerekir" söyledi.

İNGİLİZ BASINI: MOSKOVA BEDELİNİ ÖDEMELİ

The Guardian gazetesi manşetinde, İngiltere Başbakanı David Cameron’a, Rusya’ya karşı harekete geçmesi çağrısı yapıldığını yazdı. Londra’daki suikastin Moskova’da bir bedeli olması gerektiğini belirten Guardian, Cameron’dan, İngiltere’nin Rusya’ya yaptırımlar uygulaması istendiğini vurguladı.

Daily Telegraph gazetesi ise , Litvinenko’nun öldürülmesinin olası nedenleri arasında, Putin’in İngiliz Dış İstihbarat Servisi (MI6) için çalışmasının yer aldığına dikkati çekiyor.

Haberde, Rusya’ya konuyla ilgili ciddi bir yanıt verilmesi gerektiği ve Londra’da Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) için çalıştıklarından şüphelenilen tüm Rus diplomatların sınır dışı edilmeleri gerektiği vurgulanıyor.

The Times gazetesi de haberi “Rusya bir dizi cinayet zincirinin merkezinde” başlığı ile manşetine taşıdı.

Gazete Londra’nın, müttefiklerini, Rusya’nın yeni suikastler düzenleyebileceği yolunda uyardığını ifade ederek, İngiltere’nin Moskova’nın bunun için bir bedel ödemesini sağlaması gerektiğini belirtti.

CAMERON: ÖNGÖRÜMÜZ DOĞRU ÇIKTI

İngiltere Başbakanı David Cameron, önceki öngörülerinin doğru çıktığını ve Rusya ile ilgili şüphelerin doğrulandığını açıkladı.

Ruslar ise tepkili. Dışişlerine göre karar siyasi ve Putin'i şeytanlaştırma amacı taşıyor. Zanlılardan Lugovoy şu an milletvekili, "gelip Rusya'da ifademizi alsalardı, soruşturma yanlıdır" derken, diğer zanlı Kovtun, Litvinenko'nun yanlışlıkla kendini zehirlediğini savunuyor.

Zaten kötü olan İngiltere-Rusya ilişkileri bu olayın ardından mevcut ilişkileri daha kötü bir yere sürükleyeceği öne sürülüyor.

"RUSYA'YA YAPTIRIM İÇİN BAHANE"

Rus medyasında açıklanan Litvinenko raporu ile ilgili tepkiler büyüyor. Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, " Bu bir soruşturma değil bir şaka" yorumu yaparken, "cinayeti yapanı bulmak istemiyorlar açıklanan rapor tamamen siyasi karalama amaçlıdır" dedi.. Soruşturmanın tam anlamıyla yapılmağını göstermelik bir soruşturma olduğunu söyledi.

RIA Novosti haber sitesi yaptığı analiz haberde soruşturma için 'saçmalık' tanımını kullandı. Peskov'un söylemlerine katılarak açıklanan raporun siyasi amaçlı olduğunu iddia etti. Soruşturmanın şeffaf yapılmadığını yazdı. Ruslara karşı yaptırım uygulamak için bahane edilmeye çalışıldığını öne sürdü.

Dışişleri sözcüsü soruşturmanın neticeleri bizim için önemli değil açıklaması yaptı.

RAPOR

İngiltere'de bağımsız soruşturma komisyonu, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, eski KGB ajanı Alexander Litvinenko’nun Londra’da öldürülmesini “muhtemelen onayladığı” sonucuna vardı.

Aleksander Litvinenko, İkinci Rusların ikinci kez Çeçenistan'a girmesine yol açan savaşı başlatan Moskova patlamalarını Rus istihbaratı FSB'nin organize ettiğini ortaya çıkarmıştı. Marina Litvinenko eşinin sürgündeki Çeçen siyasetçi Ahmet Zakayev’in davetine uyarak İslam’ı seçmeye karar vermişti.

Eski Rus ajanı Alexander Litvinenko'nun 2006 yılında Londra'da son derece radyoaktif ve kanserojen bir madde olan polonyumdan zehirlenmiş, tedavi görmesine rağmen hayatını kaybetmişti.

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2016, 17:20
banner53
YORUM EKLE

banner39