banner39

Malala Yusufzay Pakistan'a geri döndü

Pakistanda kızların okula gitmesi için verdiği mücadele ile tanınan Malala uğradığı saldırı sonrası gittiği İngiltere'den beş yıl sonra bu sabah geri döndü

Asya 29.03.2018, 10:18 29.03.2018, 10:24
Malala Yusufzay Pakistan'a geri döndü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Nobel Barış Ödülü sahibi Malala Yusufzay, Taliban tarafından 5 yıl önce vurulması sonrası ilk kez ülkesi Pakistan'a geri döndü. Bugün 20 yaşında olan Malala, 2012 yılında kızların okula gitmesi için kampanya yürüttüğü gerekçesiyle bir tetikçi tarafından başından vuruldu.

Malala Yusufzay'ın Pakistan Başbakanı Şahid Hakan Abbasi ile de görüşmesi bekleniyor. AFP haber ajansına konuşan bir devlet yetkilisi, ziyaretin ayrıntılarının "hassasiyet gerekçesiyle" gizli tutulduğunu açıkladı.

Pakistan televizyonu, Malala'yı havalimanında ailesi ile birlikte gösteren görüntüleri de yayınladı. Benazir Bhutto Uluslararası Havalimanı'nda çekilen görüntülerde, ziyaret nedeniyle yoğun güvenlik önlemleri alındığı görülüyor.

NE OLMUŞTU?

Saldırı ile ilgili açılan davayı gören Swat Vadisi Terörle Mücadele Mahkemesi’nin, saldırıda yer alan 10 Taliban mensubu ömür boyu hapis cezasına mahkum ettiği belirtildi.

Pakistan ordusu geçen yıl eylül ayında, Malala Yusufzaya'ya silahlı saldırı düzenleyen "Zafer İkbal" adlı 10 kişilik grubun düzenlenen operasyonda Kuzey Veziristan'da yakaladıklarını açıklamıştı.

Pakistanda kızların okula gitmesi için verdiği mücadele nedeniyle Pakistan Talibanı'nın hedefi haline gelen Yusufzaya, 9 Ekim 2012 tarihinde Swat Vadisi'nde Taliban tarafından düzenlenen silahlı saldırıda başından ve boynundan yaralanmıştı.

Ravalpindi kentindeki askeri hastanede tedavi altında alınan Malala, daha sonra İngiltere'ye götürülmüştü.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?