banner39

Malay çocukların rol modeli: Upin-İpin

Malezya’da geleneksel değerleri öne çıkaran ve son dönemde büyük ilgi gören animasyon karakterleri Upin-İpin isimli animasyon bölge ülkelerde de ilgiyle izleniyor

Asya 13.02.2015, 12:02 13.02.2015, 12:07
Malay çocukların rol modeli: Upin-İpin

Malezya’da her yaş grubunun beğenisini kazanan ‘Upin-İpin’ adlı animasyon, ülkenin son dönemdeki gurur kaynaklarından biri oldu. Sadece ülke sınırlarında değil, Endonezya’dan Filipinlere, Singapur’dan Tayland’a kadar seyredilen Upin-İpin eğitici yönüyle de öne çıkıyor. 

Upin-İpin, öksüz kalan ikiz kardeşlerin hayatını konu alıyor. Büyükanneleri ve ablalarıyla bir Malay köyünde yaşayan ikizler köyün diğer çocuklarıyla birlikte büyüyor. 2007 yılından itibaren Malezya’da gösterime giren ve tüm halk tarafından sevilerek izlenen program aynı zamanda Güneydoğu Asya ülkelerinde de takip ediliyor. 

MUTFAKTA GENİŞ BİR EKİP ÇALIŞIYOR  

Upin-İpin programının hazırlığıysa, geniş bir ekip tarafından gerçekleştiriliyor. Animasyon için önce metin yazılıyor. Ardından metne uygun olarak karakterlerin animasyonları hazırlanıyor. Sonrasında sıra seslendirmeye geliyor. 

Hayatın içinden konulara sahip animasyon, ilk kez 7 yıl önce Ramazan ayında beş bölüm olarak yayınlandı. Büyük ilgi görünce; devlet kanalında günlük dizi halinde yayınlanmaya başladı. Malezya toplumunda çocuk eğitiminde kültürel deformasyonun önüne geçmek için çare olarak görülen Upin-İpin bu amaca en azından izlenme oranları açısından ulaşmış durumda. 

DEĞERLERİ YAŞATAN BİR ANİMASYON 

Les Copaque Animasyon Merkezi Genel Müdürü Burhanuddin Bin Muhammed Radzi, animasyon filmlerini hazırlarken dikkat ettikleri hususları şu şekilde anlattı: “Upin-İpin’i hazırlarken dikkat ettiğimiz en önemli husus, animasyonda gösterilen iki çocuğun Malay adetlerine muhalif söylem ve eylemde bulunmamaları.  

Böylece izleyici çocukların Upin-İpin’i birer rol model olarak alacaklarını düşünüyoruz. Bazı konularıysa velilere bırakıyoruz. Yani, Upin-İpin’in kimi eylemlerinin anlaşılmasında anne-babalarının yardımını talep ediyoruz. Bunu bilinçli olarak yapıyoruz ki çocuklarla aileleri arasında birliği temel alıyoruz. Böylece ortaya çıkan program bütün bir ailenin izleyebileceği bir nitelik kazanıyor.” 

Upin-İpin programının yanı sıra animasyon karakterlerin kullanıldığı ürünleriyle de çocukların ilgisini çekiyor. 

Kaynak: Kuzey Haber Ajansı

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?