Malezya başbakanına rüşvet suçlaması

Malezya Başbakanı Necip Rezak, Avustralya basınında çıkan haberlerde Avustralyalı şirketlerden rüşvet almakla suçlanıyor

Malezya başbakanına rüşvet suçlaması

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Malezya'da 700 milyon dolarlık kamu fonlarının şahsi banka hesaplarına aktarıldığı iddialarıyla karşı karşıya olan Başbakan Necip Rezak, bu kez de Avustralya basınında çıkan haberlerde Avustralyalı şirketlerden rüşvet almakla suçlandı.

The Age ve Sydney Morning Herald gazetelerinde çıkan haberlerde, Rezak ve Malezya'nın eski Başbakanı Abdullah Ahmed Bedevi'nin, banknot basan Avustralya şirketlerinden rüşvet aldıkları iddia edildi.

Necip Rezak, haberleri  "asılsız iftiralar" sözleriyle nitelendirerek, Avustralya gazetelerine dava açılması için avukatlarına talimat verdi.

Avustralya şirketlerinden rüşvet alındığı iddiasına ilişkin soruşturma, ilk kez 2009 yılında Avustralya polisi ve Malezya Yolsuzlukla Mücadele Dairesi tarafından yürütülmüştü.

Soruşturma sırasında üç Malezyalı, merkez bankası banknotları anlaşması için bu şirketlerden rüşvet almakla suçlanmıştı. Malezya'da görülen davada hükümet yetkililerinin olayla bağlantıları bulunmadığına hükmedilmişti.

The Wall Street Journal ve Sarawak Report adlı internet sitesinde ay başında yer alan haberlerde, yaklaşık 11 milyar dolar borcu bulunan, devlete ait 1MalaysiaDevelopment Bhd (1MDB) adlı yatırım şirketiyle ilgili soruşturmada yer alan belgelerde, şirkete bağlı ajanslar, bankalar ve kuruluşlar arasında transfer edilen 700 milyon doların, son olarak Başbakan Rezak'a ait 5 ayrı kişisel hesaba aktarıldığının gösterildiği öne sürülmüştü.

Rezak, herhangi bir kanıta dayandırılmayan bu iddiaları, Malezya'nın 29 yıl iktidarda kalan eski Başbakanı Mahathir Muhammed'in ortaya attığını savunmuştu. Necip Rezak, Muhammed'in, "ülkenin demokratik yollarla seçilmiş başbakanını devirmek için siyasi bir sabotaj kampanyası" yürüttüğünü söylemişti.

Güncelleme Tarihi: 15 Temmuz 2015, 11:59
banner53
YORUM EKLE

banner39