banner39

Malezya'da bir üniversitede Türkçe seçmeli ders oldu

Malezya'da Yönetim ve Bilim Üniversitesi, Yunus Emre Enstitüsü ile imzaladığı anlaşma çerçevesinde Türkçeyi seçmeli dersleri arasına ekledi

Asya 25.01.2019, 15:16
Malezya'da bir üniversitede Türkçe seçmeli ders oldu

Malezya'nın en iyi üniversitelerinden Yönetim ve Bilim Üniversitesi (MSU), Yunus Emre Enstitüsü (YEE) ile "Tercihim Türkçe Protokolü" kapsamında imzaladığı anlaşma çerçevesinde Türkçeyi seçmeli ders olarak müfredatına ekledi.

Üniversitenin Shah Alam kentindeki rektörlük binasında gerçekleşen imza törenine Türkiye'nin Kuala Lumpur Büyükelçisi Merve Safa Kavakcı, YEE Kuala Lumpur Müdürü Dr. Ömer Altun, MSU Üniversitesi Rektörü Prof. Mohd Shukri Ab Yajid ve Rektör Yardımcısı Prof. Junainah Abd Hamid katıldı.

Törende konuşan Büyükelçi Kavakcı, MSU'nun araştırma ve çalışmalarını takdirle takip ettiğini belirterek, "Akademide yaşadığımız en büyük zorluk, akademisyenlerin fikirlerini fildişi kulelerin dışına çıkaramamasıdır. Bir akademisyen ve büyükelçi olarak MSU'nun düşünme ve düşünceleri faaliyete geçirme arasındaki boşluğu doldurduğunu düşünüyorum." şeklinde konuştu.

Kavakcı, YEE'nin Türkçenin yaygınlaşması alanındaki faaliyetlerinin her şeyden önce insanlığa hizmet olduğunu hatırlattı ve "Bu faaliyetlerin daha da çoğalması için üzerime düşeni yapacağım." ifadesini kullandı.

Üniversite Rektörü Prof. Mohd Shukri ise üniversite kadrosunun ciddi bir kısmının uluslararası akademisyenlerden oluştuğunu ve MSU'nun öğrencilerine her şeyden önce global vizyon aşıladığını vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Yunus Emre Enstitüsü ile yaptığımız anlaşma, üniversitemizin uluslararası düşünme ve faaliyette bulunma vizyonuna büyük katkı sağlayacaktır. Türkiye'de bazı üniversitelerle de ortak araştırma alanında anlaşmamız mevcut. İnanıyorum ki bu anlaşma sayesinde Türkiye ile iş birliğimiz de gelişmiş olur. Anlaşmanın gerçekleşmesi için gösterdikleri özveriden ötürü enstitü üyelerine teşekkür ediyorum."

Konuşmaların ardından katılımcılar, Türkçenin MSU Üniversitesinde seçmeli ders olmasına yönelik mutabakat metnini imzaladı.

Üniversitedeki seçmeli Türkçe dersleri, şubat ayının ikinci haftasında 60 öğrenci ile başlayacak.

Türkçe ve okçuluk kursları faaliyetlerini Malezya genelinde yaygınlaştıran Yunus Emre Enstitüsü, son olarak geçen hafta Universiti Sains Islam Malaysia bünyesindeki Permata Insan Koleji ile protokol imzalayarak burada Türkçe derslerine başlamıştı.

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?