banner15

Malezya siyasetindeki değişim bölgeyi de etkileyecek

Malezya bölgesel ve küresel değişim sancılarının hissedildiği bir dönemde yenilenerek ve Mahathir Muhammed gibi kurucu ilkelere sadık, muhafazakar ve güçlü bir lider ile yoluna devam etme kararı aldı.

Malezya siyasetindeki değişim bölgeyi de etkileyecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

9 Mayıs 2018 seçimleri ya da Malay siyasi jargonu ile 14. genel seçimler (GE14) ile Malezya tarihinin en önemli siyasi değişimlerinden biri gerçekleşti. Malezya’nın kurucu partisi ve 61 yıldır Malezya’da bütün hükümetlerin en etkin partisi Birleşik Malay Ulusal Örgütü (The United Malays National Organization-UMNO, Pertubuhan Kebangsaan Melayu Bersatu) ilk defa parlamentoda hükümet kurabilecek sandalye sayısının altında kaldı. Böylece muhalefet lideri olan Mahathir Muhammed Malezya’nın yedinci başbakanı olarak göreve başladı.

Peki Malezya siyaseti için bu değişim ne anlam ifade ediyor? Malezya 1957 yılında elde ettiği bağımsızlık ilkelerini yeniden mi sorguluyor? Malezya kuruluşundan bu yana birçok yerel, bölgesel ve küresel krizden başarıyla çıkmış bir ülke. 1957’ye kadar devam eden İngiliz sömürgeciliği Malezya’da bağımsızlık sonrası siyasi, sosyal ve ekonomik düzeni de yakından etkiledi. Bağımsızlığın daha ilk yıllarında başlayan iç karışıklıklar çoğunluğu oluşturan Malaylar ile diğer etnik azınlıklar arasında aşılması zor sorunlar ortaya çıkardı. 1969’da Singapur’un Malezya’dan ayrılarak bağımsızlığına yol açacak çatışma ortamı ise Malezya’da varoluşsal dinamikleri tetikledi. Soğuk Savaş’ın Doğu Asya’daki ağır şartları Malezya’yı sadece ASEAN ile bölgesel entegrasyona değil hem ABD hem de Sovyetler ve Çin ile bir denge politikasına itti. 1980’li yıllarda bütün dünyayı etkileyen neo-liberal reform dalgası Mahathir Muhammed’in güçlü liderliği ile bir başarı hikâyesine döndü. Yine 1990’lı yılların sonundaki Doğu Asya finansal krizi de kurucu parti olan UMNO’nun değişime açık politikaları ile savuşturuldu. Peki bunca badireyi başarı ile atlatan UMNO ve Malezya bugün neden böyle bir siyasi geçiş dönemi yaşıyor?

Konuyla ilgili Kadir Temiz'in detaylı analizi için TIKLAYINIZ

 

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2018, 09:50
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48