banner39

Malezya: Tutuklananların kayıp uçakla alakası yok

Malezya Havayolları’na ait uçağın kaybolmasıyla ilgili El Kaide bağlantılı 11 kişinin tutuklandığı iddia edildi. Ancak Malezya emniyet müdürlüğü tutuklanan kişilerin kayıp uçakla ilgisinin olmadığını açıkladı

Asya 05.05.2014, 09:51 05.05.2014, 09:51
Malezya: Tutuklananların kayıp uçakla alakası yok

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Malezya havayollarına ait yolcu uçağı 8 Mart günü radardan kaybolmuş ve bir daha haber alınamamıştı. Uçakla ilgili yürütülen soruşturmada El Kaide bağlantılı 11 kişinin tutuklandığı iddia edildi. Malezya polisinin yaptığı açıklamada 11 kişinin terör eylemi planlama suçuyla tutuklandıkları belirtildi. Bazı internet sitelerinde tutuklanan kişilerin kayıp uçakla bağlantılı olduğu yönünde haberler yapılması üzerine, açıklama yapan Malezya Emniyet Müdürü Halid Ebu Bekir tutuklamaların uçakla bir alakası olmadığını belirtti.

Tutuklamalar başkent Kuala Lumpur yakınlarındaki Selangor kentinde ve Tayland sınırındaki Kedah eyaletinde yapıldı.

Yaşları 22 ila 55 arasında değişen kişilerin FBI ve MI6 gibi uluslararası istihbarat servislerinden gelen talep üzerine tutuklandığı iddia ediliyor.

Malezya terörle mücadele dairesinden bir yetkili kayıp uçağın rotasının saldırı planlayan bazı gruplar tarafından değiştirildiği ihtimalinin halen kuvvetli bir ihtimal olduğunu belirtiyor.

Ancak Emniyet Müdürü Halid Ebu Bekir tutuklanan 11 kişinin kayıp uçakla bir ilgili olduğu iddiasını yalanladı.

İki aydır devam eden arama çalışmalarının sonuçsuz kaldığı olayda, 239 kişiyle kaybolan Malezya uçağının Hint Okyanusu’na düştüğü tahmin ediliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?