banner39

Malezya uçağı 53 gündür aranıyor

Malezya havayollarına ait kayıp uçağı arama çalışmaları 53'üncü güne girildi. Arama faaliyeti artık sadece okyanus tabanında ancak daha geniş bir bölgede devam edecek

Asya 29.04.2014, 12:06 29.04.2014, 12:06
Malezya uçağı 53 gündür aranıyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Malezya'nın kayıp uçağını arama çalışmalarında 53. güne girilirken uçaktan hala haber alınamıyor. Malezya Ulusal Havayollarına (MAS)'a ait kayıp ıçağı arama faaliyetlerinde yüzey arama çalışmalarına son verildi. Çalışmalar okyanus tabanında devam edecek.

Malezya Başbakanı Necib Bin Rezak 24 Mart'ta uçağın Hint Okyanus'unun güneyinde bulunan bir bölgeye düştüğünü açıklamıştı. Bu açıklamanın ardından, bölgeye en yakın nokta olan Avustralya'nın Perth kenti arama faaliyetlerinin üssü haline geldi.

Bugüne kadar yürütülen yüzey ve derin deniz aramalarında herhangi bir bulguya ulaşılamadı. Avustralya Başbakanı Tony Abbott yaptığı açıklamada gemi ve uçaklarla bugüne kadar sürdürülen yüzey taramasına son verildiğini söyledi.

Bununla birlikte, Bluefin 21 adlı insansız denizaltının da bugüne kadar 400 kilometre karelik alandaki arama çalışmalarından da henüz olumlu bir sonuç alınamadı. Arama çalışmalarının daha geniş bir alanda devam edeceği belirtiliyor.

Avustralya makamları araştırmaları birkaç koldan birden yürütüyor. Bir yandan Malezya makamlarından eldeki radar ve uydu bilgilerinin yeniden araştırılmasını talep ediyor, diğer yandan araştırmaların Hint Okyanusunda genişletilerek devam etmesi için adımları atıyor. 

Bu anlamda, deniz altı taramalrında bir başka safhaya geçiliyor. Bir veya birkaç özel şirket teknolojik imknlarını da seferber ederek 70 ila 80 kilometrelik bir alanda arama çalışmalarına katılacak. Bunun maliyetinin ise şimdilik 60 milyon Avustralya doları olduğu belirtiliyor. Bu maliyetin hangi ülke tarafından karşılanacağı ise henüz bilinmiyor. Yeni safhada 60 bin kilometrekarelik deniz tabanının taranması planlanıyor. Avustralya Başbakanı Abbott ve çeşitli yetkililer yaptıkları açıklamalarda bu yeni safhada araştırmaların aylar hatta yıllar alabileceğine vurgu yapıyor.

Öte yandan , Malezya, Avustralya, Japony, Çin, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD)'li yetkililer Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'da bir araya gelerek bir sonraki safhada atılacak adımları belirleyecekler.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?