banner39

Malezya uçağı daha geniş bir alanda aranacak

52 gün önce radardan kaybolan Malezya uçağının okyanus tabanında daha geniş bir alanda aranacağı açıklandı, havadan yapılan yüzey aramalarına son verildi

Asya 28.04.2014, 12:16 28.04.2014, 12:16
Malezya uçağı daha geniş bir alanda aranacak

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Avustralya Başbakanı Tony Abbott, Kuala Lumpur-Pekin seferini yaparken 52 gün önce kaybolan Malezya Havayolları'na ait uçağın, daha geniş bir alanda aranacağını bildirdi.

Başbakan Abbott, Canberra'da yaptığı açıklamada, okyanus yüzeyinde enkaz parçası bulma ihtimalinin çok az olduğunu ifade ederek, uçağa ait parçaların artık battığını söyledi.

Okyanus tabanındaki aramanın artık daha geniş bir alanda yapılacağını belirten Abbott, havadan arama çalışmalarının sona erdiğini kaydetti.

Arama faaliyetlerinde yeni bir aşamaya geçildiğini, özel şirketlerin devreye gireceğini duyuran Abbott, bu çalışmaların 60 milyon dolara mal olacağına işaret etti.

YENİ BÖLGENİN ARAMASI 8 AY SÜRECEK

Arama çalışmalarına başkanlık eden Avustralya'nın eski Hava Kuvvetleri Komutanı General Angus Houston, her şeyin planlandığı gibi gitmesi durumunda, genişletilen bölgenin aranmasının 8 ay süreceğini açıkladı.

Houston, 2009 yılında kaybolan 447 sefer sayılı Fransa uçağının 2 yıl sonra bulunduğunu hatırlatarak, "Aramlar zaman alacak" dedi. 

Malezya Havayolları'na ait uçak 8 Mart 2014'te Kuala Lumpur-Pekin seferini yaparken 227 yolcu ve 12 kişilik mürettebatıyla kaybolmuştu.

ARAMALAR DÜŞÜK YOĞUNLUKLU OLARAK DEVAM EDİYOR

Kayıp uçağı arama çalışmaları düşük yoğunluklu olarak devam ediyor. Bluefin 21 adlı insansız denizaltının 14. dalışından da sonuç alınamadı. Derin denizdeki yoğun dalgalar nedeniyle çalışmaları zorlukla yürüten Bluefin 21'in 15. dalışı sonrasında çalışmaların belirlenen arama sahasının dışında devam edeceği ifade ediliyor.

Yetkililer deniz tabanı aramasından bugüne kadar bir sonuç alınamamasında bölgedeki kalın kum tabakasının etkisi olduğunu ifade ediyor. Uçak şayet bu bölgeye düştüyse, enkazın kum tabakasıyla kaplanmış olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?