Malezya uçağı ile ilgili çelişkili bilgiler

Malezya'dan Çin'e giderken kaybolan uçağın rotası ile ilgili çelişkili bilgiler veriliyor

Malezya uçağı ile ilgili çelişkili bilgiler

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'dan Çin'e giderken dört gün önce kaybolan Malezya Havayolları'na ait yolcu uçağının hava kontrol kulesi ile teması kesilmeden önce izlediği rota ve son konumu ile ilgili çelişkili bilgiler geliyor. 

Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Malezya Havayolları’na ait yolcu uçağının uçuş rotasından ayrılıp batıya döndüğü iddiasını yalanladı. 

Hava Kuvvetleri Komutanı Gen. Rodzali Daud, uçağın en son Malakka Boğazı yakınlarında radarlar tarafından tespit edildiğine yönelik haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi.  

Sivil Havacılık Kurumu ise uçağın kaybolmadan önce rotasından ayrılarak ülkenin batısındaki işlek nakliye bölgesi olan Malakka Boğazı'na yöneldiğini belirtiyor.

Malakka Boğazı, Malezya ile Endonezya'nın Sumatra Adası arasında yer alıyor. Uçağın kaybolmadan önce Marakka Boğazı'na 400 kilometre uzaklıktan ve 11 bin metre irtifadan hava kontrol kulesi ile  temas kurduğu kaydedildi. 

Endonezya Hava Kuvvetleri Komutanlığı'ndan Albay Umar Fathur ise Malezyalı havacılık yetkililerinden, kaybolmadan önce uçağın Güney Çin Denizi üzerinde uçtuğu bilgisini aldıklarını söyledi.

Son derece gelişmiş teknolojiye sahip Boeing 777 uçağının, bilgi vermeden ya da radarlara yakalanmadan rotasını nasıl değiştirdiği hala gizemini koruyor. Uçağın elektrik sisteminde herhangi bir arıza meydana gelip gelmediği bilinmiyor. 

Yetkililer, mekanik arıza, pilot hatası, sabotaj ya da terör eylemi gibi tüm nedenleri araştırmaya devam ediyor. 

SAHTE PASAPORTLA UÇAĞA BİNEN YOLCULARIN TERÖR BAĞLANTISI YOK

Uçağa sahte pasaportla binen iki İran vatandaşının herhangi bir terör örgütü ile bağlantısına rastlanamadığını belirten yetkililer, terör eylemi ihtimalinin zayıfladığını açıkladı.

Sahte pasaport ile uçağa binen İranlılardan 18 yaşındaki Pouria Nour Mohammad Mehrdad’in Almanya’daki annesinin yanına gitmeye çalıştığı belirlendi.

ÇİN UYDULARI, BÖLGEYİ TARIYOR

Malezyalı yetkililere uçağın bulunması için daha fazla çaba harcamaları çağrısında bulunan Çin, arama çalışmalarına uyduları ile de destek vermeye başladı. 

Çinli yetkililer, uçakta bulunan biri bebek 153 Çin vatandaşının bulunması için 10 uydunun bölgeyi taradığını açıkladı. 

Havacılık tarihinin en büyük arama operasyonuna 10 ülkeden çok sayıda helikopter, uçak, gemi ve ekip katılıyor. 

Malezya Havayolları'na ait Boeing 777 uçak, cumartesi günü Kuala Lumpur'dan Pekin'e giderken 227 yolcusu ve 12 mürettebatı ile radardan kaybolmuştu.

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2014, 12:00
banner53
YORUM EKLE

banner39