Malezya uçağından günlerdir haber yok!

Malezya'dan Çin'e giderken kaybolan ve sinyal alınamayan uçaktan günler geçmesine rağmen haber alınamıyor

Malezya uçağından günlerdir haber yok!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Malezya Havayollarına ait dört gün önce kaybolan 227 yolculu MH 370 sefer sayılı yolcu uçağı tüm arama çalışmalarına rağmen hala bulunamadı. Arama çalışmalarına 10 ülke çok sayıda uçak ve gemi ile katılırken Çin aramaya destek için 10 uydu yönlendirdi.

Uçakla irtibat, 8 Mart 2014 günü yerel saatle 02.40’ta kesilmişti. Çin Sivil Havacılık İdaresi, kaybolan uçakta 154 Çin vatandaşı olduğunu açıklamıştı. Yerel saatle 06.16'da Pekin'e iniş yapması gereken uçak ile Vietnam semalarında iletişim kopmuştu.

Malezya Havayolları Üst Yöneticisi Ahmet Cuhari Yahya, kalkıştan yaklaşık bir saat sonra radardan kaybolan uçağın pilotlarının tehlike sinyali göndermediklerini, bu nedenle her ne yaşanmışsa bunun çok hızlı gelişmiş olabileceğini söyledi.

Yahya, uçağın radardan çıktığı bölgede o sırada hava artlarının iyi olduğunu sözlerine ekledi.

Malezya Sivil Havacılık Dairesi Başkanı Azaharuddin Abdülrahman da uçağın, son olarak radarda 8 Mart günü TSİ 20:30’da, Güney Çin Denizi’nin Tayland Körfezi ile birleştiği noktada görüldüğünü belirtirken, Vietnam Sivil Havacılık Dairesi Başkanı Lai Xuan Thanh, ülkedeki hava trafik kontrol memurlarının uçakla hiç temas kurmadığını söyledi.

Yolculardan 152’si Çin, 38’i Malezya, 7'si Endonezya, 6'sı Avustralya, 5'i Hindistan, 3'ü ABD vatandaşıydı. Diğer yolcuların da Fransa, Yeni Zelanda, Kanada, Ukrayna, Rusya, İtalya, Tayvan, Hollanda ve Avusturya vatandaşları oldukları belirtiliyor.

BÖLGE ÜLKELERİ SEFERBER OLDU

Mülkiyet iddiaları nedeniyle bölge ülkeleri arasında gerilime neden olan Güney Çin Denizi’nde arama çalışmaları, Çin ve Filipinler dahil olmak üzere tüm bölge ülkelerini seferber etti.

Arama çalışmalarına Çin 2 kurtarma gemisi, Filipinler, hava kuvvetlerine ait 3 uçak ve 3 donanma devriye gemisiyle katılıyor. 11 bin 200 kilometrekarelik alandaki çalışmaları, Malezya, Singapur ve Vietnamlı yetkililer koordine ediyor.

Bölgedeki Vietnamlı balıkçılardan da kayıp uçağın izine rastlamaları halinde yetkililere bilgi vermeleri istendi.

Bu arada dün sabah erken saatlerden bu yana kayıp uçağı arama çalışmalarına ABD donanması da bir savaş gemisiyle katılıyor.

Güdümlü füze destroyeri USS Pinckney’in, arama çalışmalarına katılmak üzere uluslararası sulardan Güney Çin Denizi’ne yol aldığı kaydedildi. Destroyer, arama-kurtarma çalışmalarında kullanılabilecek 2 helikopter de taşıyor.

ABD donanmasının ayrıca Okinawa’daki devriye ve keşif uçağı Orion’u arama çalışmalarına yönlendirdiği belirtildi.

ASKERİ RADARA GÖRE UÇAK GERİ DÖNMÜŞ OLABİLİR

Malezya Hava Kuvvetleri Komutanı Rodzali Davud, askeri radarın, Güney Çin Denizi üzerinde kaybolan Malezya uçağının geri dönmüş olabileceğine işaret ettiğini söyledi.

Davud, düzenlediği basın toplantısında, askeri radarın "uçağın muhtemel bir geri dönüş yaptığına işaret ettiğini" ifade ederken, uçağın rotasından ne kadar sapmış olabileceğine ilişkin ayrıntılı bilgi vermedi.

Malezya Havayolları Üst Yöneticisi Ahmed Cuhari Yahya ise pilotun geri dönmesi halinde hava trafik kontrol yetkililerini durumdan haberdar etmesi gerektiğini ancak yetkililerin herhangi bir tehlike çağrısı almadıklarını bildirdi.

İKİ KİŞİ UÇAĞA ÇALINTI PASAPORTLA BİNMİŞ

Interpol, veri tabanında kayıp ya da çalınmış olarak kayıtlı iki pasaportun, uçaktaki yolcular tarafından kullanıldığını açıkladı.

Yetkililer söz konusu pasaportların kullanılmasından yola çıkarak kayıp uçağın bir terör eylemine sahne olup olmadığının Federal Soruşturma Dairesi (FBI) dahil olmak üzere uluslararası örgütler tarafından değerlendirildiğini belirtiyorlar.

Sahte İtalyan ve Avusturya pasaportlarını kullanan yolcuların, biletleri aynı zamanda satın aldığı, Pekin’den sonra Amsterdam’a gitmek için yer ayırttıkları, "Maraldi"nin buradan Kopenhag’a, "Kozel"in de Frankfurt’a gitmeyi planladığı belirtildi.

Asıl sahiplerinin, pasaportlarını, birkaç sene önce Tayland’da çaldırdıkları kaydedildi.

Kayıp pasaportlarla seyahat eden yolcular, akıllara uçağın bir terör saldırısına uğramış olabileceği ihtimalini getirdi.

BEŞ KİŞİ UÇAĞA BİNMEMİŞ

Interpol’den yapılan açıklamada, çalıntı pasaportların Interpol’ün çalıntı pasaportlar listesinde bulunmasına rağmen, bu pasaportlarla uçağa binilmesinin kaygı verici ancak uçağın ortadan kaybolması ile çalıntı pasaportlar arasında bir ilişki kurmak için henüz erken olduğu belirtildi.

Ayrıca uçağa binmek için kayıt yaptırdıkları halde binmeyen beş kişi bulunduğu belirlendi. Malezyalı yetkililer, bu kişilere ait bagajların havaalanı güvenliği tarafından uluslararası standartlara uygun şekilde uçaktan indirilerek taramadan geçirildiğini açıkladı.

UÇAĞIN PARÇALARI BULUNDU MUAMMASI

Güney Çin Denizi üzerinde dün sabah erken saatlerde kaybolan Malezya uçağını havadan ve denizden arama çalışmaları sırasında, Vietnamlı yetkililerce, uçağın kapılarından biri olduğu sanılan bir cisim saptandı. Malezya Havayolları ise iddiaları reddetti.

Malezyalı yetkililer, bulunan parçaların 227 yolcu ve 12 mürettebatı ile cumartesi günü ortadan kaybolan uçağa ait olduğunun kesinleşmediğini açıkladı. 

Uçağa ait olabileceği düşünülen bazı parçaların Güney Çin Denizi’nin Vietnam sahillerinde bulunduğu iddiaları üzerine açıklama yapan Malezya Sivil Havacılık Teşkilatı Başkanı Azharuddin Abdurrahman, Vietnamlı yetkililerden parçaların uçağa ait olduğuna dair herhangi bir onayın gelmediğini açıkladı.

Abdurrahman "Her ihtimali araştırıyoruz. Bütün gücümüzle uçağı bulmak için uğraşıyoruz" dedi. Rahman, "Her saat, her saniye okyanusun her santimini araştırıyoruz" diye konuştu.

Uçağın kaçırılma ihtimalini göz ardı etmediklerini ve araştırdıklarını aktaran Abdurrahman, kayıp uçaktan kaybolmadan önce herhangi bir tehlike sinyali almadıklarını belirtti. Abdurrahman, uçağın düşüş nedenleri arasında patlama, motor arızası, aşırı türbülans, pilot hatası ve hatta intihar gibi ihtimallerin bulunabileceğini söyledi.

Bu arada Güney Çin Denizi’nde, su yüzeyine yayılmış bir şekilde tespit edilen yağ tabakasının kayıp uçağa ait olmadığı açıklandı. Yağ tabakasından alınan örneklerin yapılan tahlil sonuçlarına göre, deniz yüzeyindeki yağ kalıntılarının bölgeden geçen bir gemiden sızdığı belirlendi. 

ÇALINTI PASAPORTLA BİNENLER İRANLI MI?

Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'dan Çin'e giderken üç gün önce kaybolan yolcu uçağına sahte pasaportla binen yolcunun İranlı bir sığınmacı olduğu öne sürüldü. 

Malezya Polis Şefi General Halid Ebubekir, Almanya'ya gitmeye çalışan 19 yaşındaki sığınmacının herhangi bir silahlı grup ile bağlantısı olduğunun sanılmadığını açıkladı. 

Ebubekir, yetkililerin İranlı gencin Almanya'nın Frankfurt kentinde yaşayan annesi ile temas kurduklarını belirtti. 

Uçağa sahte pasaportla binen diğer yolcunun kimliği ise henüz belirlenemedi. 

Kaybolan uçağa çalıntı pasaportla binenlerin resimleri yetkililer tarafından basına dağıtıldı

TARTIŞMALAR SÜRÜYOR: UÇAK NASIL KAYBOLUR?

Bilgisayar teknolojisi ile hemen her şeyi eşzamanlı takip etmenin imkan dahilinde olduğu, arabalardaki ve akıllı telefonlardaki GPS ile herhangi birinin konumunun anında tespit edilebildiği bir çağda, 239 kişiyi taşıyan bir yolcu uçağının ortadan kaybolması ve günlerdir bulunamaması tüm dünyada tartışma konusu oldu. 

Avustralya'daki Queensland Üniversitesi Uzay Mühendisliği Bölümü'nden Michael Smart, "İnsanoğlu, her ne kadar uzaya da çıksa, uydu ve bilgisayar teknoloji ile olan biten her şeyi takip etmeye de çalışsa Dünya, çok büyük bir yer. Okyanusun ortasında kaybolan bir uçağı ya da gemiyi, eğer bir nakliye rotası yakınlarında değilse bulmak çok zor olabilir" dedi. 

Malezya Sivil Havacılık Başkanı Azharuddin Abdülrahman, "Eğer Boeing 777, havada patlamış olsaydı şimdiye çoktan bulurduk. Uçak herhangi bir aerodinamik nedenden havada parçalanmış olsaydı basıncın düşmesi nedeniyle deniz üzerinde kanat, gövde, kuyruk gibi büyük parçaların bulunması gerekirdi. Devasa bir yolcu uçağı, havada patlayıp toza dönüşmez" diye konuştu.

Abdülrahman, uçağın bilinen son konumu çevresindeki 185 kilometrelik bir alanda 34 uçak, 40 gemi ve yaklaşık bin kişi ile arama çalışmalarının devam ettiğine dikkati çekti. 

Uçağın U dönüşü yaparak rotasından çıkmış olabileceğini, arama yapılan yerden çok farklı bir bölgeye düşmüş olabileceğini belirten uzmanlar ise uçağın son sinyal alınan yerden yüzlerce kilometre uzakta olabileceğine dikkati çekti. 

Uçağın önünde sonunda bulunacağını söyleyen uzmanlar, 1958'te başlayan havacılık çağında sadece birkaç uçağın enkazının bulunmadığını anımsattı. 

Peru'daki Faucett Havayolları'na ait bir Boeing 727, Eylül 1990'da Atlantik Okyanusu sularına gömülmüş ve bir daha bulunamamıştı. Bir diğer Boeing 727 de Mayıs 2003'te Angola'dan kalktıktan sonra kayıplara karışmıştı. 

2007'de 102 yolcusuyla Malezya ile Vietnam yakınlarında bir bölgeye düşen Endonezya uçağının bulunması bir haftadan uzun sürmüştü. 

Atlantik Okyanusu'na 2009 yılında düşen ve 228 kişiye mezar olan Fransız Havayolları'na ait uçağın enkazı da ancak iki yıl sonra bulunabilmişti. Kanatları kopan ancak gövdesi zarar görmeyen uçak, hala Atlantik Okyanusu'nun dibinde duruyor.

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2014, 12:46
banner53
YORUM EKLE

banner39