banner39

Malezya uçağının kaybolmasının üzerinden 45 gün geçti

Malezya havayollarına ait yolcu uçağı 8 Mart günü 239 yolcusuyla birlikte radardan kayboldu. Arama çalışmaları 45. gününe girdi ancak uçaktan hala haber yok

Asya 21.04.2014, 09:42 21.04.2014, 10:27
Malezya uçağının kaybolmasının üzerinden 45 gün geçti

Kayıp uçakla ilgili arama faaliyetlerinde 45. güne girildi. Malezya Emniyet Genel Müdürü Halid Ebu Bekir, dün yaptığı açıklamada, kayıp uçakla ilgili soruşturmaya dair herhangi bir bilgi verme durumunda olmadıklarını söyledi. Halid, bugüne kadar soruşturma çerçevesinde 260 kişiyle görüşüldüğünü ve sayının artabileceğini söyledi. Halid, uçağın Penang Adası üzerinde uçarken yardımcı pilotun telefonla iletişim kurmaya çalıştığı yönündeki ifadeleri yalanladı.

"Bluefin 21" adlı denizaltı gemisinin Hint Okyanusu'nun güneyinde 10 kilometre çapında bir alanı kapsayan çalışma sahasının yüzde 50'sini taradığı yedi gün süren ve sekiz daliş yaptığı araştımada herhangi somut bir bulguya ulaşılamadı. Dünyanın pek de fazla bilinmeuen bu noktasında derin deniz tabanı taraması yapan denizaltının bir hafta daha bölgede çalışmalarda kullanılabileceği belirtiliyor. Bluefin 21'in yanı sıra bazı özel kurumların derin deniz çalışmalarında kullanılan ekipmanların da kullanımının gündeme gelme ihtimali var.

Yaklaşık 50 bin kilometrekarelık alanı kapsayan yüzey araştımalarına ise 11 uçak 12 gemi ile devam edildi. Aram faaliyetleri ile ilgili bu gelişmeler yaşanırken, "Uluslararası Araştırma Komisyonu" Hint Okyanusu güneyindeki çalışmalardan sonuç alınamaması üzerine yeni bir arama süreci başlatmatı planladığı belirtiliyor. Komisyon işin başına dönüp, uçağın bir yerde karaya inip inmediği yeniden sorgulamaya başlayacak. Hükümete yakınlığıyla bilinen bir gazetede çıkan haberde, söz konusu komisyondan bir kişiye dayandırılan açıklamada "uçağın bir yerlerde karaya inmiş olmasının ihtimal dahilinde olmadığı" belirtiliyor.

Ancak bu açıklama 24 Mart'ta Malezya Başbakanı Necib Bin Rezak'ın "uçağın Hint Okyanusu'nun güneyinde yolculuğu sona erdi" açıklamasıyla çelişiyor. Aynı açıklamada, ilgili ülkelerin radar bilgilerini paylaşmamasıyla, bugüne kadarki arama çalışmalarının başarıya ulaşmaması arasında bir paralellik kurulduğu gözleniyor. Hint Okyanusu'nun güneyinde yapılan arama çalışmalarında herhangi bir bulguya ulaşılamaması, uçağın yanlış yerde arandığı ihtimalini de gündeme getiriyor.

Ayrıca, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) otoritelerince Malezya makamlarına uçağın herhangi bir uydu tarafından tespit edilmediği bilgisinin aktarılması da ilgi çeken noktalardan biri olarak ifade ediliyor. Aramaların Hint Okyanusu'nun güneyine kaydırılmasının ardından Avustralya'da konuşlanmıi olan ve Avustralya-Amerika ortak çalışmalarında kullanılan "Jındalle" ve "Pine Gap" adı verilen dev radar sistemlerinden veri alınamamıştı.

Kaynak: Kuzey Haber Ajansı

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?