banner39

Malezya ve Singapur toprak takas edecek

Malezya, Singapur içindeki tren istasyonunu taşıyacak, Singapur Malezya'ya ülke içinde iş merkezi arazisi verecek

Asya 20.09.2010, 14:25 20.09.2010, 17:56
Malezya ve Singapur toprak takas edecek


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Singapur ve Malezya hükümetleri, Malezya'nın Singapur içinden geçen demiryolunun ve tren istasyonunun bulunduğu arazinin kontrolünü devretmesini de içeren geniş bir toprak takası konusunda anlaşmaya vardı.

Anlaşmaya göre, halen Malezya demiryolu şirketi tarafından kontrol edilen arazi Singapur'a devredilirken, Singapur, iş merkezlerinin bulunduğu bölgeden altı parcellik bir alanı ortak girişimlerde kullanılmak üzere Malezya'ya verecek.

Malezya Başbakanı Necib Razak, anlaşmanın "20 yıl önce başlayan uzun soluklu bir düzenlemenin son bölümü" olduğunu kaydetti.

Singapur'daki arazilerin kullanımı eşit paylarla Singapurlu Temasek ve Malezya'nın devlet şirketi Khazanah'a ait olacak.

singapur_malezya.jpg

SÖMÜRGE DÖNEMİ KALINTISI SORUNLAR

Ortak kullanım şartıyla Malezya'ya verilen arazilerin, dünyanın en önemli konut, alışveriş ve finans merkezlerinin yer aldığı kilit bir bölgede olduğu belirtildi.

Singapur ve Malezya geçtiğimiz Mayıs ayında, iki ülke arasında uzun yıllardır ilişkileri sıkıntıya sokan, toprak ve su paylaşımı konusundaki anlaşmazlıkları çözmek için harekete geçme kararı almıştı.

Malezya, İngiliz sömürge yönetiminden kalma yasalar gereği, aralarında söz konusu demiryolu istasyonunun da bulunduğu Singapur'a aiet bazı arazilerde kısmi egemenlik sahibi..

Anlaşmanın bir parçası olarak, Malezya Singapur'un merkezi iş alanlarına yakın olan bu tren istasyonunu iki ülkeyi birbirine bağlayan köprü yakınlarına taşımayı kabul etti. Böylece, boşaltılacak arazi yapılaşmaya açılmış olacak.

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?