banner39

Malezya'da 500 Arakanlıyı taşıyan tekne bulundu

Malezya'nın Penang adası açığında 500'den fazla Arakanlı göçmeni taşıyan bir tekne tespit edildi

Asya 13.05.2015, 15:55 13.05.2015, 15:55
Malezya'da 500 Arakanlıyı taşıyan tekne bulundu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Malezya'nın Penang adası açığında insan kaçakçılarının terk ettiği ve 500'den fazla göçmeni taşıyan bir teknenin tespit edildiği bildirildi.  

Malezya Myanmar Etnik Arakan İnsan Hakları Örgütü'nün başkanı Zafer Ahmed, yaptığı açıklamada, teknede 500'den fazla Arakan Müslümanı ve Bangladeşli göçmen bulunduğunu ifade ederek, göçmenlerin karaya çıkmasına izin verilip verilmeyeceğinin ve teknenin akıbetinin ne olacağının bilinmediğini söyledi. 

Teknenin varlığı, adının açıklanmasını istemeyen bir yetkili tarafından da doğrulanırken, Malezya hükümeti, konuyla ilgili henüz açıklama yapmadı. 

Son günlerde yaklaşık bin 500 Arakan Müslümanı ve Bangladeşli göçmenin bulunduğu teknelerin Malezya ve Endonezya kıyılarına vurduğu açıklanmıştı. Myanmar'dan kaçan yaklaşık 400 Arakan Müslümanını taşıyan teknenin Endonezya'nın batı kıyılarına vurmasının ardından, Malezya'daki Langkawi adasında da binden fazla göçmenin bulunduğu üç tekne kıyıya sürüklenmişti.

Myanmar'da 1982'de kabul edilen yasayla vatandaşlık haklarını kaybeden Arakan Müslümanları "devletsiz" sayılıyor. Birleşmiş Milletler'in "eziyet gören dini azınlık" olarak tanımladığı Arakan Müslümanları, ülkenin batısındaki Arakan eyaletinde derme çatma kamplarda yaşıyor. 

Myanmar'da Haziran 2012'de patlak veren Müslümanlara yönelik şiddet olayları nedeniyle bu ülkede yaşayan on binlerce Arakan Müslümanı, iş bulma hayaliyle Malezya'ya geçebilmek için insan tacirlerinin tuzağına düşmüştü. Arakan Müslümanlarının büyük bölümü, Tayland kıyılarına deniz yoluyla ulaşmıştı. 2014 yılında Tayland'ın güneyindeki ormanlık bölgede insan tacirlerinin zorla gizli kamplarda tuttuğu çok sayıda Arakan Müslümanı bulunmuştu.

Tayland'ın güneyindeki Songkhla eyaletinde 1 Mayıs'ta gizli bir çalışma kampı tespit edilmiş, polisin burada yaptığı aramada 32 Arakan Müslümanına ait ceset kalıntıları bulunmuştu. Tayland yönetiminin kamplara ve toplu mezarlara verdiği sert tepkinin ardından bölgede insan kaçakçılığı yapanların korkarak göçmenleri Endonezya ve Malezya kıyılarına bıraktığı sanılıyor.

Yorumlar (0)
20
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?