banner39

Malezya'da gündem Obama'nın ziyareti

ABD Başkanı Obama, şu an gerçekleştirdiği Japonya ziyaretinin ardından Malezya'ya geçecek. Malezya'nın ülke gündeminde Obama'nın ziyareti var

Asya 23.04.2014, 11:29 23.04.2014, 11:29
Malezya'da gündem Obama'nın ziyareti

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Barack Obama Japonya ziyaretinin ardından Malezya'ya geçecek. Obama'nın Malezya ziyareti öncesi gözler Trans Psifik İşbirliği Anlaşmasında (TPPA).

Gündeme geldiği ilk günden bu yana özellikle Malezya'da hükümet ile sivil toplum kesimlerinde şüpheyle karşılanan ve Başbakan Necib Bin Rezak'ın dikkatli olması gerektiği çağrılarına neden olan TPPA, Obama'nın ziyaret gündemini listesinin başında yer alıyor.

Malezya Endüstri ve Ticaret Bakanı Mustafa Muhammed TPPA görüşmelerinde Malezya'nın ulusal çıkarlarının geri plana atıldığını bu yüzden üye ülkeler arasında en çok kaygı duyan ülkenin Malezya olduğunu dile getirdi. Muhammed, Malezya'nın kırmızı çizgilerinden en önemlisinin 'yatırımcı şirket ve ilgili ülke' arasında doğabilecek bir anlaşmazlık duruunda kimin karar mercii olacağının belirlenmesi olduğunu söyledi.

Malezya bakanının açıklamalarından bunun bir tür ulusal egemenlikle bağdaştırıldığının anlkaşıldığı ifade ediliyor. Malezya bakanı ayrıca konunun görüşmelerde gündeme geleceğini, şu veya bu şekilde bir ilerleme kaydedileceğini ancak bu ilerlemenin boyutunun bugünden kestirilmesinin zor olduğunu ifade etti.

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ EN ÜST SEVİYEDE

Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'da Obama ziyareti öncesi güvenlik önlemleri üst seviyeye çekiliyor. Anca yollarda bulunan kontrol noktaları artırılırken, bazı bölgeler uçuşa kapalı olarak ilan edildi. Malezya polisinin yanı sıra istihbarat birimlerinin de bir ay öncesinden kentte çalışmalar yapmaya başladığı belirtiliyor.

Ülke muhalefeti ise Obama'nın muhalefet lideri Enver İbrahim'le görüşmeyeceğinin açıklanmasının ardından ABD'nin demokrasi, özgürlük ve adalet gibi kavramlarının kendi açılarından zedelendiğini söylüyor.

Halkın Adaleti Partisi (PKR) Genel Sekreteri Seyfuddin Nasutyon yaptığı açıklamada, ABD'li yetkililerin 5 Mayıs 2013 seçimlerinde muhalefetin aldığı yüzde 52'lik oy oranına rağmen iktidarın manipülasyon girişimlerini yakinen bilmesine rağmen hiçbir girişimde bulunmadıklarını savundu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?