banner39

Malezya'da halk yarın sandık başına gidiyor

Malezy'da Halkın İttifakı koalisyonu ve Ulusal Cephe zafer için yarışacak

Asya 04.05.2013, 12:59 04.05.2013, 13:08
Malezya'da halk yarın sandık başına gidiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Malezya'da yarın yapılacak genel seçimlerde muhalefet, Ulusal Cephe'nin (Barisan Nasional) 56 yıllık iktidarına son vermeyi hedefliyor.

Seçimler "tarihi" olarak nitelendirilirken, muhalefetin 2008'deki seçimlere kıyasla şansının daha yüksek olduğu kaydediliyor. Bağımsız uzmanlara göre, ilk defa muhalefet seçimleri kazanmaya bu kadar yakın.

Ülkede 222 sandalyeli Temsilciler Meclisi seçimi için 13,3 milyon seçmenin oy kullanacağı bildirildi.

Malezya'da yarın düzenlenecek genel seçimlerin arifesinde, ülke genel seçimlere kilitlenmiş durumda. Başa baş geçmesi beklenen seçimlerin, Malezya için tarihi bir dönüm noktası olabileceği belirtiliyor.

"Irkçılığa ve yolsuzluğa hayır" sloganıyla seçimlere hazırlanan ve liderliğini Enver İbrahim'in üstlendiği muhalefetteki Halkın İttifakı bloku (Pakatan Rakhat), seçimlerden zaferle ayrılması durumunda siyasi ve ekonomik alanda köklü reformlar yapma sözü veriyor.

Malezya'nın bağımsızlığını kazanmasının ardından 56 yıldır aralıksız iktidarda olan ve liderliğini Başbakan Necip Rezak yaptığı Ulusal Cephe Koalisyonu ise halka değişim vaadinde bulunuyor.

TARİHİ SEÇİM

İngiltere'den bağımsızlığını 1957'de kazanan Malezya, 56 yıldır aralıksız iktidarda bulunan Ulusal Cephe tarafından yönetiliyor. Ancak 8 Mart 2008'de yapılan genel seçimlerde iktidar bloğu, sahip oldukları üçte ikilik salt çoğunluğu kaybetmişti. Bu durum, uluslararası kamuoyunun dikkatini Malezya'ya çevirmesine neden olurken, "Acaba bir iktidar değişikliği mümkün olabilir mi?" sorusunu akıllara getirmeye başladı. Geçen 5 yılda kaybettiği oyları yeniden kazanmaya çalışan Ulusal Cephe, bu kapsamda ülkede yaşayan Çinlilerin oylarını tekrar elde edebilmek için Çin okullarına devlet desteğini artırdı. Yeni dönemde halka "değişim" vaadinde bulunan Başbakan Necip Rezak'ın oyların üçte ikisini elde edememesi durumunda koltuğunun sallantıda olacağı ileri sürülüyor.

MUHALEFET UMUTLU

Enver İbrahim'in liderliğindeki muhalif Halkın İttifakı bloku (Pakatan Rakhat), seçimlerden umutlu...

İktidarı ırkçılık ve yolsuzluk yapmakla suçlayan İbrahim, seçimlere hile karıştırılmasından endişe ettiklerini ifade ediyor.

Göreve gelmeleri durumunda ekonomik ve siyasi alanda köklü reform sözü veren muhalefet, şeffaf yönetim uygulayacaklarının üzerinde duruyor. Kamuoyu yoklamaları da muhalefetin şansının 2008'e göre daha yüksek olduğunu gösteriyor.

İKTİDARDAN DEĞİŞİM SÖZÜ

Başbakan ve Ulusal Cephe koalisyonunun lideri Necip Rezak, iktidarı döneminde gerçekleştirdiği ekonomik icraatların kendisine avantaj sağlayacağını düşünürken, tekrar seçilmesi halinde işçilerin hayat standardını yükseltme sözünü verdi. Araba ve ev ücretlerini düşürmeyi, fakir ailelere doğrudan para yardımı yapmayı vaat eden Rezak, geçen seçimlerde yaşadıkları oy kaybını bu kez telafi edeceklerine inanıyor. Muhtemel bir iktidar değişikliğinin riskli ve gereksiz olduğunu ileri süren Rezak, muhalefeti "eşcinsellik yanlısı" olmakla suçluyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?