banner39

Malezya'da iktidar ve muhalefet başa baş gidiyor

Malezya'da yapılan bir anketin sonuçlarına göre, muhalefet oyları yüzde 42 iken, iktidarın oyları ise yüzde 41...

Asya 03.05.2013, 17:50 03.05.2013, 18:11
Malezya'da iktidar ve muhalefet başa baş gidiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Malezya'da seçimlere yalnızca iki gün kaldı. İktidar, 56 yıllık yönetimini elden çıkarmaya niyetli değilken, Malezya muhalafeti de önümüzdeki seçimlerde ilk kez iktidara gelmenin hayalini kuruyor. Öte yandan seçim anketleri ise iktidar ve muhalefetin oy oranlarında başa baş gittiğini gösteriyor.

Merdeka Center adlı araştırma kurumunun bin 600 kişi üzerinde yaptığı anketin sonuçlarına göre Enver İbrahim liderliğindeki muhalefet koalisyonunun oy oranı yüzde 42. Anket sonuçları Necib Rezak başkanlığındaki iktidarın oylarını ise yüzde 41 olarak gösteriyor. İşin ilginç tarafı ise Malezya muhalefetinin ilk kez bir anket araştırmasında önde görünmesi... Fakat ülkedeki birçok siyaset uzmanı iktidar koalisyonunun seçimi kıl payı da olsa kazanacağını düşünüyor.

KAZANAN KOALİSYON SEÇİMİ KIL PAYI ALIRSA BÜYÜK İTİRAZLAR ÇIKMASI BEKLENİYOR

Öte yandan seçim sonucu koalisyonlardan birinin iktidarı kıl payı kazanması halinde ülkede ptotestolara kadar varacak büyük tartışmaların doğabileceği kaydediliyor. Malezya muhalefeti zaten iktidarın seçim hilelerine başvurabileceği konusunda daha önce de açıklamalarda bulunmuştu. 

Bu arada borsadaki hisse senedi fiyatlarında da ülkedeki gergin bekleyişi yansıtacak şekilde yüzde 1,1'lik düşüş olduğu belirtiliyor. Fakat ülkenin ekonomik büyüme hızının yüzde 5,6 olması, seçim sonuçlarının ekonomiye etkisi hakkındaki endişeleri önemli oranda gideriyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?