banner39

Malezya'da seçimler öncesi 'şeriat' tartışması

Malezya'da İslamcı bir partinin seçimler öncesinde ortaya attığı ''had yasası'' teklifi tartışma doğurmaya devam ediyor

Asya 30.04.2013, 17:27 30.04.2013, 17:41
Malezya'da seçimler öncesi 'şeriat' tartışması

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Pan-Malezya İslami Partisi(PAS)'nin Malezya'da önümüzdeki ay başında yapılacak genel seçimler öncesinde, seçimi muhalif partilerin oluşturduğu koalisyonun kazanması halinde ülkede İslami bir devlet kurulması ve had cezalarının uygulanması çağrısında bulunması tartışmalara sebep olmaya devam ediyor. 'Had', İslam hukukunda çeşitli suçlara verilen cezalar için kullanılan bir terim.   

Muhalefet koalisyonunu oluşturan partilerden sosyal demokrat eğilimli Demokratik Eylem Partisi(DAP)'nin teklife karşı çıktığı belirtiliyor.

Öte yandan PAS, Malezya'nın çok dinli bir ülke olmasından dolayı had cezalarının uygulanamayacağı itirazlarına tekliflerinin yalnız Müslümanlar için geçerli olduğu cevabını veriyor.

Yorumlar (1)
Hasan Y 9 yıl önce
Bu yasalar sadece muslumanlara uygulaniyor ise, kimin musluman oldugunu alnindan mi anliyorlar? Ben bugun musluman olmayabilirim ama yarin musluman olursam kim bilecek? Al basina belayi. Ulke zaten bolunmus, Cinli ile Malay birbirine konusmaz olmus, daha da bolmeye calisiyorlar. Dua etsinler de Cinliler sayesinde ekonomi var.
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?