banner39

Malezya'dan Kuzey Kore liderine fahri doktora

Özel bir üniversiteden Kim Jong Un'a verilen fahri doktora Malezya'da eleştirilere neden oldu

Asya 25.10.2013, 11:59 25.10.2013, 11:59
Malezya'dan Kuzey Kore liderine fahri doktora

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Malezya'da özel bir üniversite, Kuzey Kore lideri Kim Jong Un'a ekonomi dalında fahri doktora unvanı verdi.

HELP Üniversitesi, fahri doktora ünvanının, ekim ayı başında Kuzey Kore'nin Kuala Lumpur Büyükelçiliği'nde düzenlenen "sade bir törenle" verildiğini, ödülü Kim adına Kuzey Kore Büyükelçisi'nin aldığını açıkladı.

Merkezi ABD'de bulunan Foreign Policy dergisinin Kim'e fahri doktora unvanı verilmesi kararının şaşırtıcı olduğunu ifade eden bir makale yayınlanması üzerine, olay Malezya'daki sosyal paylaşım sitelerinde eleştirilere yol açtı.

Üniversite rektörü Paul Chan, yaptığı açıklamada, kararın Kuzey Kore ile yakın ilişki kurmak için "yumuşak, yapıcı bir yaklaşım" kullanarak, "halklar arasında köprü kurmak" amacı taşığını söyledi. Chan, "Kuzey Kore'ye yardım biçimlerinin hiç gidilmemiş bir yol olduğunu ve bu küçük önemli adımın herkes için barışa ve refaha katkıda bulunmasını umduğunu" dile getirdi.

Kuzey Kore ajansı KCNA'nın konuyla ilgili haberinde rektörün, "Kim'in ülkenin eğitimi ve halkının refahı için büyük çabalar sarf ettiği" şeklindeki sözlerine yer verildi.

Çok sayıda Malezyalı, üniversitenin Facebook sayfasına kararı eleştiren yorumlar yazdı. Bir yorumda, bunun "akademik çevreye hakaret olduğu" belirtilirken, bir kişi de "bu üniversiteden mezun olduğu için utanç duyduğunu" ifade etti.

Malezya'da işletme ve psikoloji araştırmaları konusunda tanınmış bir okul olan HELP Üniversitesi 1986 yılında kuruldu.

banner53
Yorumlar (0)
12
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?