Malezya'nın kayıp uçağıyla ilgili yeni gelişmeler

Günlerdir kayıp olan Malezya Havayollarına ait yolcu uçağını arama çalışmalarında yeni gelişmeler var, uzmanlar iki ihtimal üzerinde yoğunlaştı, birisi kaçırılma, diğeri uçağın Andaman Denizine düşmüş olması

Malezya'nın kayıp uçağıyla ilgili yeni gelişmeler

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Malezya Havayollarına bağlı kayıp uçağı arama çalışmalarında gözler Andaman Denizine çevrildi. Kayıp uçağı arama çalışmalarına 13 ülkeden uzmanlar katılıyor.

Kayıp uçakla ilgili olarak geçtiğimiz Çarşamba günü, Malezya Kraliyet Hava Kuvvetleri radarındaki bilgilerin açıklanmasının ardından uçağın Andaman Denizi üzerinde olabileceği ihtimali artıyor.  

Bu bilginin yanı sıra amerika Birleşik Devletleri (ABD) uydularından alınan bilgilere göre Andaman Denizinin üzerinde bir uçağın uçuş yaptığının tespit edildiği ifade edildi.

Uçağın Güney Çin Denizi'nden ani dönüş yaptığı, busırada "sinyal göndermeye" devam ettiği, ancak bir süre sonra uçağa ait sinyallerin kesildiği belirtiliyor. Sinyallerin kesilmesine rağmen uçağın batıya doğru ilerleyişini sürdürdüğü ifade ediliyor. Uçağın gittiği yönde, Andaman Denizi'nin olduğu belirtiliyor.

Kraliyet Hava Kuvvetleri radarında "Tanımlanamayan Nesne" olarak değerlendirilen bazı sinyallerin MH370 sefer sayılı kayıp yolcu uçağına ait olduğu tahmin ediliöyor. Öte yandan çeşitli kesimlerden eleştiriler de gelmeye devam ediyor. Kraliyet Hava Kuvvetleri'nin "Tanımlasnamayan" uçağı farketmesine rağmewn, uçağı takip etmesi için savaş uçaklarının kaldırılıp kaldırılmadığı merak ediliyor.

Bununla birlikte, uçağıun rotasına bağlı olarak ilgili ülkelerin hava kuvvetlerinin de böyle bir girişimiminin olup olmadığı henüz bilinmiyor.

UÇAĞIN KAÇIRILMA İHTİMALİ DE GÜNDEMDE

Uçağın "sinyal aktaran" ekipmanlarının bilinçli olarak kapatılmasıyla uçağı tanımlayan sinyallerin kesildiği görüşü uçağın korsanlarca kaçırılmış olabileceği ihtimalinin güçlendiriyor. Hattan bazı uzmanlar uçağın kaçırılmdığına kesin gözüyle bakmaya başladıklarını dile getiriyorlar.

Malezya hükümetinden bir yetkili, uçağı araştıranların vardıkları sonuca göre, uçaktaki bir pilotun ya da iyi uçuş tecrübesi olan birden fazla kişinin söz konusu uçağı kaçırdığını söyledi.
Araştırmaya katılan aynı yetkili, uçağın nereye götürüldüğü ya da kaçırılma nedeni konusunda bir bilgi olmadığını da belirtti.

Medyaya konuşma yetkisi olmadığını söyleyen ve adının açıklanmasını istemeyen yetkili, uçağın kaçırılmasının artık bir teori değil, kesin olduğunu da vurguladı.

Malezyalı yetkililer daha önce de, radar verilerine göre, söz konusu uçağın geri geldiği ve Pekin’e giderken rotasını Malezya yarımadasının batısına çevirmiş olabileceğini söylemişti.

Öte yandan, Güney Kore ve Fransa da arama çalışmalarına katılabileceklerini belirterek Malezya'ya yardım teklifinde bulundular.

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2014, 15:55
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35