banner15

Mali'de Çinli askerler öldürüldü

Mali'de BM MINUSMA'ya yönelik saldırıda 4 Çinli asker öldürüldü

Mali'de Çinli askerler öldürüldü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mali'de BM İstikrar Misyonuna (MINUSMA) yönelik saldırılarda 4 kişi öldü.

Misyonun yazılı açıklamasında, ülkenin kuzeyinde Gao kentindeki MINUSMA kampına yapılan bombalı saldırıda, 1 mavi bereli askerin yaşamını yitirdiği, 3 mavi bereli askerin de aralarında bulunduğu çok sayıda kişinin yaralandığı belirtildi.

Açıklamada, Gao'da BM Mayın Eylem Servisi (UNMAS) binasına da saldırı düzenlendiği, 2'si güvenlik görevlisi 3 kişinin öldüğü ifade edildi.

MINUSMA Başkanı Muhammed Salih Annadif, yerel yetkililere ve halka destek veren kuruluşlara yönelik saldırıları kınayarak saldırganların yakalanması için hükümete ve yetkililere çağrıda bulundu.

Saldırganların kimliğine ilişkin ise bilgi verilmedi.

Barışı sağlamak ve şiddet olaylarına son vermek amacıyla Mali'nin kuzeyindeki silahlı gruplar ile hükümet arasında Haziran 2015'te imzalanan barış anlaşmasına rağmen ülke hala şiddet olaylarına sahne oluyor.

Malili güvenlik güçleri ve mavi bereli askerlere yönelik saldırılar son zamanlarda özellikle silahlı grupların etkin olduğu ülkenin kuzeyinde arttı. Ülkede, ocak ayından bu yana 24 mavi bereli asker öldürüldü.

ÇİN'DEN KINAMA

Çin, Mali'de BM İstikrar Misyonuna (MINUSMA) yönelik saldırıyı şiddetle kınadı, ölen askerin Çinli olduğunu açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çunying, olağan basın toplantısında, Mali'nin kuzeyindeki MINUSMA kampına düzenlenen bombalı saldırıda, BM Barış Gücü'ne bağlı bir Çinli askerin öldüğünü, dört Çinli askerin yaralandığını belirterek menfur saldırıyı şiddetle kınadıklarını söyledi.

Hua, olayın soruşturulması ve suçlarının adalete teslim edilmesi konusunda Mali hükümeti ve BM'ye çağrıda bulundu.

Çin'in, Mali dahil Afrika ülkelerinde BM Barış Gücü Misyonuna bağlı 2 bin 400'den fazla askerinin bulunduğunu ifade eden Hua, Afrika bölgesinde istikrar ve barışın sağlanmasına yardımcı olmak amacıyla BM Barış Gücü'ne desteklerinin devam edeceğini vurguladı.

BM Misyonu, saldırıya ilişkin açıklamasında, Mali'nin kuzeyindeki Gao kentindeki MINUSMA kampına düzenlenen saldırıda bir mavi bereli askerin öldüğünü, üç mavi bereli askerin de aralarında bulunduğu çok sayıda kişinin yaralandığını belirtmişti.

Misyon, Gao'daki BM Mayın Eylem Servisi (UNMAS) binasına da saldırı düzenlendiğini, ikisi güvenlik görevlisi üç kişinin öldüğünü açıklamıştı.

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2016, 13:15
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48