Malzeya'da uçağının pilotlarının evinde arama

Kaybolan Malezya uçağının pilotlarının Kuala Lumpur'daki evlerinde arama yapıldı

Malzeya'da uçağının pilotlarının evinde arama

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Malezya Ulaştırma Bakanlığı, kaybolan uçağın pilotlarının evlerinde arama yapıldığını açıkladı.

Bakanlık yaptığı açıklamada, kaybolan uçakla ilgili genişletilen soruşturmayı derinleştirmek amacıyla 53 yaşındaki pilot Zaharie Ahmed Şah ve 27 yaşındaki yardımcı pilot Farik Abdul Hamid'in başkent Kuala Lumpur'daki evlerinde arama yapıldığını bildirdi.

Pilot Zaharie Ahmed Şah'ın evinden alınan uçak simülatöründe ayrıntılı incelemelerin yapıldığı kaydedilen açıklamada, polisin uçağın kontrollerini yapan tüm mühendisleri de soruşturma kapsamına aldığı belirtildi.

Açıklamada, olayın aydınlanması için her türlü ihtimalin göz önünde bulundurulacağı, pilot ve ailelerinin geçmişlerinin de araştırıldığı ifade edildi.

Malezya Başbakanı Necip Rezak, havalandıktan kısa bir süre sonra kaybolan uçakla iletişimin kasten devre dışı bırakıldığını dün söylemişti.

Rezak, uçağın, hava kontrolüyle iletişiminin kesildiği ilk bölge olan Güney Çin Denizi'ndeki çalışmaların sona erdiğini, bundan sonraki çalışmaların Hint Okyanusu'nda yoğunlaşacağını ifade etmişti.

Boeing 777 yolcu uçağının 8 Mart'ta Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'dan Çin'in başkenti Pekin'e gitmek üzere 227 yolcu ve 12 kişilik mürettebatla havalandıktan kısa bir süre sonra kaybolmasından bu yana çeşitli iddialar ortaya atılıyor. 

Kaybolmadan önce son kez Güney Çin Denizi üzerinde görülen uçağın, batıda Malakka Boğazı'na doğru rotasını değiştirdiği ileri sürülmüştü.

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2014, 12:25
banner53
YORUM EKLE

banner39