banner39

Medvedev 7-8 Ekim'de Rum kesiminde

Rusya Devlet Başkanı, 7-8 Ekim tarihlerinde 400 kişilik bir heyetle Rum Kesimi'ni ziyaret edecek.

Asya 18.09.2010, 02:11 18.09.2010, 12:22
Medvedev 7-8 Ekim'de Rum kesiminde


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

 
Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev'in Kıbrıs Rum kesimini ziyareti sırasında, Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'la siyasi deklarasyon imzalayacağı açıklandı.

Medvedev'in Kıbrıs Rum kesimini 7-8 Ekim'de ziyaret edeceği ve ziyarette kendisine, aralarında ticaret, turizm ve diğer alanlarda faaliyet gösteren yatırımcıların da bulunduğu yaklaşık 400 kişilik bir heyetin eşlik edeceği belirtildi.

Rum kesimindeki iktidar partisi AKEL'in yayın organı Haravgi gazetesinin haberine göre, Medvedev, ziyareti sırasında Hristofyas'la siyasi deklarasyon da dahil, ekonomi, ticaret, kültür ve diğer konularda 10-13 kadar anlaşma imzalayacak.

Medvedev ve Hristofyas'ın imzalayacağı siyasi deklarasyonda, "Kıbrıs cumhuriyetinin 50. kuruluş yıl dönümü vesilesiyle Rusya'nın BM üyesi ülke olarak Kıbrıs cumhuriyetinin bağımsızlığına desteği" belirtilecek.

İlk kez bir Rus devlet başkanının Rum tarafını ziyaret edeceğine işaret eden gazete, Medvedev'in ziyaretinin, "müzakereler açısından kritik bir dönem olan, BM Genel Sekreteri'nin raporunun yayımlanmasından birkaç hafta önce gerçekleşecek olmasının önemine" dikkat çekti. Gazete, Rusya'nın, Devlet Başkanı aracılığıyla "Kıbrıs Rum halkının mücadelesine, 'Kıbrıs'ın bağımsızlığına ve toprak bütünlüğüne' desteğini yinelemesinin beklendiğini" kaydetti.

Medvedev ve Hristofyas, aynı tarihlerde Rum tarafında toplanacak "Rum-Rus Yatırım Forumu"nda konuşma yapacak.

Medvedev'in Kıbrıs Rum kesiminde kalacağı süre içerisinde Cikko Manastırı'nı ve Larnaka'daki Lazaru Kilisesi'ni ziyaret etmesi, Hristofyas ile birlikte Limasol'u gezmesi ve Rum-Rus Dostluk Anıtı'nın açılışını yapması bekleniyor.

Rus heyetler, Medvedev'in programıyla ilgili çalışmalar yapmak üzere Güney Kıbrıs'ta bulunuyor.

Kasım 2008'de Moskova'yı ziyaret eden Hristofyas, Medvedev'le Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin unsurları da içeren "siyasi manifesto" ve bir dizi işbirliği anlaşması imzalamıştı.

Hristofyas ve Medvedev'in imzaladığı manifestoda, Doruk Anlaşmaları'nın "Üniter Kıbrıs cumhuriyeti devletinin; BM Güvenlik Konseyi'nin ilgili kararlarında tarif edildiği şekliyle siyasi eşitliğe, tek egemenliğe, tek uluslararası temsiliyete ve tek vatandaşlığa sahip, iki bölgeli, iki toplumlu federasyon haline dönüşmesi" maddesine atıfta bulunulmuştu. 
 
 

banner53
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?