banner39

Medvedev'den alternatif kalkan talebi

Rusya Devlet Başkanı Medvedev, ABD'nin Avrupa'ya kurmayı planladığı füze kalkanı konusunda "Kapılar kapatılmadı… Hala zamanımız var, ancak bu da tükeniyor" dedi

Asya 24.03.2012, 01:22 24.03.2012, 09:04
Medvedev'den alternatif kalkan talebi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, ABD'nin Avrupa'ya kurmayı planladığı füze savunma sistemi ile ilgili diyaloga hala açık olduklarını, ancak sistemin uygulamaya geçmesi ile ilgili süreç yaklaştıkça müzakere fırsatının azalacağı uyarısı yaptı.

Rusya'nın da içinde yer alacak şekilde bir bütün olarak Avro-Atlantik bölgesinin güvenliğinin ele alınmasını isteyen Medvedev, ABD ve NATO'dan nükleer dengeyi bozmayacak alternatif füze savunma sistemi önerisinde bulunmasını istedi.

Moskova'da düzenlenen "Avro-Atlantik Güvenlik Konferansı'nda" konuşan Medvedev, "Kapılar kapatılmadı… Hala zamanımız var, ancak bu da tükeniyor." dedi.

Moskova, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu bir dizi ülkeye yerleştirilecek füze savunma sisteminin kendi nükleer kapasitesini etkisiz hale getirmesinden endişe ediyor.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Kommersant FM'e yaptığı değerlendirmede Türkiye'de aktif hale gelen Kürecik radar istasyonunun Rusya'nın Avrupa bölümünü kapsadığını ifade etmişti. Batılı ülkelerin füze kalkanında hedefin İran ve Kuzey Kore olduğu yönündeki savunmalarını reddeden Lavrov, Ortadoğu'da ABD'ye ait zaten İran'ı gören bir radar sistemi olduğunu hatırlattı.

"Avrupa füze savunma sisteminin bizi hedef almadığına neden inanmalıyız?" sorusunu yönelten Rusya lideri, "Onlar sistemin bizim için de olduğunu söylüyor. Ancak biz bu sistemi nasıl kullanacağız?" eleştirisi getirdi.

7 Mayıs'ta koltuğunu bırakmaya hazırlanan Medvedev, füze kalkanına karşı sert önlemlerin alınması için talimat vermişti. Kaliningrad bölgesi ve diğer alanlarda stratejik füzeleri aktif hale getiren Moskova, ordunun modernizasyonu için de 700 milyar doların üzerinde bütçe ayırdı.

Moskova füze kalkanı ile bozulacak uluslar arası güç dengesinin ardından yeni bir silahlanma yarışının başlayacak olmasından endişe ediyor.

Rusya lideri Vladimir Putin'in Mayıs ortasında ABD'de yapılacak G-8 zirvesine katılması ve ABD Başkanı Barack Obama ile ikili görüşmeler yapması sorunun çözümü adına yeni bir fırsat olarak görülüyor. Putin'in yoğun programı nedeni ile Rusya-NATO zirvesine katılmayacağı kesinleşirken, NATO Genel Sekreteri Fogh Rasmussen, Putin'le Moskova'da görüşeceklerini açıkladı.

AVRO-ATLANTİK GÜVENLİĞİ HENÜZ HAYAL

Konferansta yaptığı konuşmada dünyanın daha istikrarlı ve güvenli hale gelmesi için alternatif düşünceleri tartışmaya hazır olduklarına değinen Medvedev, "Ancak biz NATO'ya dahil olmayan ülkelerin düşman olarak algılanmasını kabul etmiyoruz… Biz hiçbir zaman kendi düşüncemizin ideal olduğunu da iddia etmiyoruz. Sadece NATO duyuyoruz. NATO'ya dahil olmayanlar, düşman ya da kaybedenler olarak algılanıyor" eleştirisi getirdi.

Avro-Atlantik bölgesinin güvenliği ile ilgili konunun henüz hayal olduğunu, ancak gerçekleşmesi gerektiğini kaydeden Medvedev, "Somut adımlar atmak için yapıcı diyalog zorunlu. Rusya tüm bölgenin konforlu ve yeterince güvenli olacağı bir ortamda Avro-Atlantik bölgesinin güvenliğine katkı sağlar" dedi. Medvedev Rusya'nın "bekle gör" politikası izlemeyeceğini, hareket halinde olacağını da hatırlattı.

 

banner53
Yorumlar (0)
20
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?