banner39

Medvedev'den rüşvete çare; görevden alma

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, rüşvetin önüne geçmek için, "yanlış gelir beyan edenler, görevden alınsın" dedi.

Asya 22.03.2012, 19:38 22.03.2012, 19:38
Medvedev'den rüşvete çare; görevden alma

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, hükümetle toplum arasında mevcut güven sorununun her seviyede gerçekleşecek diyalogla çözülebileceğini söyledi. Rüşvetle mücadelede önemli gelişme sağlayamadıklarını ifade eden Medvedev, yanlış gelir beyanında bulunanların görevden alınacağı uyarısı yaptı.

Açık toplum için oluşturulan çalışma grubu toplantısında konuşan Rusya lideri, “Hükümet ve toplum arasında güven sorunu var. Burada sorun bunun ne kadar derin olduğu. Birçok kişi hükümetin gösteriş şeklinde çalıştığını düşünüyor. Kaybolan güveni kazanmak için devlet başkanlığı ve bakanlıklar düzeyi dahil her seviyede diyalog gerekiyor” hatırlatmasında bulundu.

Rüşvet sorununun sadece yasalarla çözmenin imkansız olduğuna değinen Medvedev, “Son yıllarda ilk kez bu sorunu en üst seviyede ele aldık. Birkaç yılda radikal bir şekilde bu sorunun çözülmesini beklemiyorduk. Ancak ben geçen zamanın israf edildiği kanaatinde değilim. Bin yıllık Rusya tarihinde ilk kez rüşvete karşı düzenli bir mücadele yapısı oluşturduk” dedi.

Geçen yıl gelir beyanında bulunan 233 bin kişinin dosyalarının incelendiğini, yaklaşık yüzde 10’unda, 23 bin kişi de sorun tespit edildiğini ifade eden Rusya lideri, bunlardan bir kısmının işten atıldığını söyledi. “İnsanlar yalan beyanda bulunduklarında en azından işlerini kaybedeceklerini bilmeleri gerekir.” uyarısı yapan Medvedev, rüşvetle mücadeleyi sürdüreceklerin yineledi. Rusya lideri rüşvet ve yolsuzluğa bulaşan devlet görevlileri ile ilgili bir veri bankası oluşturulmasını da istedi.

Medvedev hükümetten de devletin ekonomi üzerindeki etkisini azaltacak ve özelleştirme programını hızlandıracak yol haritasını belirlemesini istedi. Mevcut özelleştirme programının şeffaf olmak zorunda olduğunu hatırlatan Rusya lideri, “Mevcut program tamamı ile şeffaf olmak zorunda… Adalet kavramı çok daha hassas. Açık ihale yöntemi ile maksimum fiyat hedeflenmeli…” değerlendirmesinde bulundu.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?