Merkel'in Ankara söylemi Rusya'yı şaşırtmış

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Merkel'in Ankara ziyaretindeki tavrına ve söylemine şaşırdıklarını belirtirken, Türkiye'nin PYD konusundaki tavrının kibirli olduğunu savundu

Asya 10.02.2016, 12:18 10.02.2016, 12:27
Merkel'in Ankara söylemi Rusya'yı şaşırtmış

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Almanya Başbakanı Merkel'in Ankara'nın Suriye'deki adımlarına şartsız destek vermesinin Moskova'da şaşkınlığa yol açtığını söyledi.

Lavrov, Moskovsky Komsomolets'a verdiği röportajda "Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Türkiye ziyaretinde açıkladığı Ankara'nın Suriye hikayesine şartsız desteğine şaşırdık. Bu arada Rusya, mülteci akınının Rus hava güçlerinin saldırılarından dolayı arttığı iddia edilerek, orada yaşananların baş sorumlusu olarak zikredildi." dedi.

Rus bakan röportajında "Çok açık gerçeklerden bir kelime bile bahsedilmedi. Suriye'deki terörist tehdit Türk sınırında her iki yönde kaçakçılıkla besleniyor. Orada, direnişçiler, silahlar, para ve terörist faaliyetlerin devamı için gerekli olan şeyler, petrol ve diğer yasaklı ürünler…" diye ekledi.

"TÜRKİYE'NİN KÜRTLER KONUSUNDAKİ TAVRI KİBİRLİ"

Lavrov, Türkiye'nin Cenevre'deki Suriye görüşmelerine Kürtlerin katılmasına karşı çıkma tavrını "kimsenin paylaşmadığını" ve "Türkiye'nin kibrini gösterdiğini" savundu.

Sergey Lavrov, "Washington'dan bir cevap gelmişti, şimdilik anonim de olsa, Türklerin terörle suçladıkları PYD'nin, IŞİD ile mücadelede Washington'ın müttefiki olduğuna dair. Bizler de onlarla çalışıyoruz. Suriye görüşmelerinin dışında tutulmuş olmaları gerçeği, Türkiye'nin, kimsenin paylaşmadığı istisnai ve kibirli pozisyonunu gösteriyor." dedi.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?