banner39

Modern bir Potemkin Köyü: Soçi Olimpiyatları!

Olimpiyatlar nedeniyle gelen Müslümanlar sporculara hoşgörülü davranmaya çalışan, onlar için mescid yaptıran Moskova yönetiminin olimpiyatlardan sonra Müslümanlar'a karşı katı tutumunu kaldığı yerden sürdüreceği belirtiliyor; çünkü 20 bin Müslüman'ın yaşadığı kentte tek bir cami bile yok

Asya 21.02.2014, 11:49 21.02.2014, 11:54
Modern bir Potemkin Köyü: Soçi Olimpiyatları!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya'nın Soçi kentinde 7 Şubat'ta başlayan 2014 Kış Olimpiyatları öncesinde "Radikal örgütler" bahanesiyle aldığı tedbirler ve yaptığı propaganda gözleri bir kez daha buranın asli unsurlarından olan Müslüman halklara ve maruz kaldıkları asimilasyon-baskıya çevirdi. Olimpiyatlar nedeniyle gelen Müslümanlar sporculara hoşgörülü davranmaya çalışan, onlar için mescid yaptıran Moskova yönetiminin olimpiyatlardan sonra Müslümanlar'a karşı katı tutumunu kaldığı yerden sürdüreceği belirtiliyor.

Olimpiyatlara giden süreçte Putin yönetimi tarafından alınan olağanüstü güvenliğe sık sık vurgu yapılması ve "İslomofobik" bir dil kullanılması dikkatleri burada yaşayan Müslümanlar ile müsabakalara katılan Müslüman sporculara çevirdi.

Olimpiyatlar için yaklaşık 50 milyar dolarlık bir harcama yapan Moskova yönetimi, buradaki inşaatlarda ve yapılaşmalarda bölgenin asli unusuru olan ve şu ana kadar kendilerinden bir cami dahi esirgenen Müslüman halkı kullandı.

Yaklaşık 20 bin Müslüman'ın yaşadığı Soçi'de bir cami dahi bulunmayışı batılılar tarafından bile hayretle karşılanırken; Rus yönetiminin müsabakalara katılan Müslüman yarışmacılara gösterdiği misafirperlik göstermelik olarak değerlendirildi. Yerli halkından bir cami bile esirgeyen, onların ibadetlerini "terörist faaliyet" olarak değerlendiren Moskova yönetiminin Müslüman yarışmacılar için mescidler yapması batılı gazeteciler tarafından "Potemkin Köyü" benzetmesine neden oldu. 1780'lerden sonra Kırım'daki açlık ve sefaleti gizlemek için gelen misafirlere yaptığı tablolarla bölgeyi refah içindeymiş gibi göstene General Patemkin'in yaptığının bir benzerinin şu an Putin tarafından Soçi'de sergilendiği belirtiliyor.

Putin yönetiminin olimpiyatlara hazırlık aşamasında kullandığı dil de tepki çeken bir başka konu. Ülkedeki bütün Müslümanları zan altında bırakan söylemler ve alınan aşırı güvenlik önlemleri ülkedeki İslamofobinin nereye doğru ilerlediğini gösteren bir delil olarak değerlendiriliyor.

Soçi'deki olimpiyatlar 23 Şubat'ta sona erecek. Olimpiyatların sona ermesiyle birlikte burada Müslümanlara uygulanan ayrımcı yaklaşımın kaldığı yerden devam edeceği vurgulanıyor.
Konuyla ilgili Halid A. Baydoun'un El Cezire'de yayınlanan makalesi için TIKLAYINIZ

Yorumlar (0)
18
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?