banner39

Modi, Afganistan'da Pakistan ve İran'a seslendi

Resmi bir ziyaret için Afganistan'a giden Hindistan Başbakanı Modi, Pakistan ve İran’ın, Afganistan’ın istikrarı için yardımcı olması gerektiğini söyledi

Asya 25.12.2015, 11:56 25.12.2015, 12:08
Modi, Afganistan'da Pakistan ve İran'a seslendi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Afganistan ziyareti kapsamında, Afganistan Cumhurbaşkanı Muhammed Eşref Gani ile görüştü.

Modi, bir günlük resmi ziyaret için geldiği Afganistan’ın başkenti Kabil’de, Gani ve İcra Heyeti Başkanı Abdullah ile de bir araya geldi.

Modi ve Gani, Hindistan tarafından Afgan meclis için yaptırılan yeni binanın açılışını da yaptı.

Burada yaptığı konuşmada, bölge ülkelerinin, özelikle de Pakistan ve İran’ın, Afganistan’ın istikrarı için yardımcı olması gerektiğini belirten Modi, Afganistan’da barışın sağlanabileceğinden emin olduğunu söyledi.

Modi, ülkesinin, Afganistan’daki çatışmalarda ölen güvenlik güçleri mensuplarının ailelerinden 500 kişiye lisans ve yüksek lisans bursu vereceğini ifade ederek, Hindistan’ın her zaman Afganistan’ın yanında yer alacağını bildirdi.

Modi, “Silah ile güç elde etmek isteyenler, seçime katılıp oy kazanarak güç kazansınlar. Parlamentonun bu yeni binası, tüm Afgan halkının yeri olmalı ve burada onların hayalleri gerçekleşmeli. Bu bina, Afganistan’ın gelişmesi için ülkemizin ufak bir katkısı” dedi.

Başbakan Modi, Hindistan’ın yarışmak için değil Afganistan’a yardım etmek için, şiddette destek vermek değil Afganistan’ın gelişmesini sağlamak için burada bulunduğuna vurgu yaptı.

HELİKOPTER YARDIMINA TEŞEKKÜR

Afganistan Cumhurbaşkanı Gani de Afgan halkı ve devleti adına Hindistan’a meclis için yaptırdıkları yeni binadan dolayı teşekkür ederek, Hindistan’ın Afganistan’ın uzun süreli dost ve kardeş ülkesi olduğunu ve ülkesinin gelişmesine önemli katkılar sağladığını söyledi.

Hindistan’ın yardım ettiği 3 savaş helikopterinin Afganistan’da güvenliğin sağlanması konusunda büyük rol oynadığını dile getiren Gani, Hindistan’ın hükümet karşıtı gruplara değil Afgan hükümetine destek verdiğini gösterdiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Gani, “Afganistan ve Hindistan ilişkilerinde yalan olmayacak, sadece dürüstlük olacak” diye konuştu.

Afganistan’a en fazla yardım eden 5. ülke olan Hindistan, Afganistan meclisi için 200 dönüm arazide 220 milyon dolar değerinde bina inşa etti.

Yorumlar (0)
19
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?