banner39

Modi, başbakanlık için yemin etti

Hindistan genel seçimlerini galibi Narendra Modi, bugün yemin ederek resmen başbakan oldu

Asya 26.05.2014, 16:10 26.05.2014, 16:28
Modi, başbakanlık için yemin etti

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Hindistan genel seçimlerini galibi Narendra Modi, bugün yemin ederek resmen başbakan oldu. Hindistan'da Modi dönemi resmen başlamış oldu.

Bharatiya Janata Partisi'nin lideri Modi, başkent Yeni Delhi'de düzenlenen törende yemin ederek Hindistan'ın 15. Başbakanı oldu.

Modi'nin yemin törenine bölge ülkelerinin liderleri de katıldı. Pakistan Başbakanı Navaz Şerif ve Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai de Modi'nin yemin törenine katılanlar arasındaydı.

Modi'nin yemin metni şu şekildeydi; "Ben, Narendra Damodardas Modi, tanrının adına yemin ederim ki Hindistan'ın büyünlüğünü devam ettireceğim. Korku, öfke ve nefrete bulaşmadan çalışacağım. Her bireye anayasanın kanunları ışığında adaletli olacağım."

Modi yemin ettikten sonra, daha güçlü ve kapsayıcı bir Hindistan vaadinde bulundu. Modi; "Biz kendimizi Hindistan'ın yükseliş serüvenine adadık. Bu yolda sizin de aktif katılımınızı önemsiyoruz. Hindistan'a hep birlikte ihtişamlı bir gelecek inşa edeceğiz. Hep birlikte, güçlü, gelişmiş, kapsayıcı, dünyaya entegre olmuş, dünya barışına ve kalkınmasına yardımcı olan bir Hindistan hayal edelim, " dedi.

 

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?