banner39

Modi Keşmir'de, halk eve hapsedildi

Hindistan'ın yeni Başbakanı Modi'nin Keşmir ziyaretinde, gösterileri önlemek için, başkent Srinigar'ın büyük bölümünde sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Asya 04.07.2014, 16:26 04.07.2014, 17:04
Modi Keşmir'de, halk eve hapsedildi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Hindistan'ın yeni Başbakanı Narendra Modi, Keşmir'in ülkesinin kontrolündeki kesimini ziyaret etti.

Yoğun güvenlik önlemleri altında bölgeye gelen Modi'nin, demiryolu hattı ve elektrik santrali açılış törenine katılacağı belirtildi.

Modi'nin ziyaret nedeniyle başkent Srinagar'ın bazı bölgelerinde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Hindistan Başbakanı Modi'ye yönelik olası protestoları önlemek amacıyla polis, halka dışarı çıkılmaması çağrısında bulunuldu.

Ziyaret öncesinde bölgedeki bazı gruplar, işyeri, okul ve dükkanların kapatılarak genel grev çağrısı yapmıştı. Polis, bölgedeki grupların liderlerini, şiddet olaylarına sebebiyet vermemeleri için karakolda gözaltında veya ev hapsinde tutuyor. Keşmir cadde ve sokaklarında sıkı güvenlik önlemi alan polis, şimdiye kadar herhangi bir gösterinin olmadığını belirtiyor.

Keşmir'deki gruplar, Hintli liderlerin bölgeyi ziyaret etmesinden rahatsızlık duyuyor.

Hindistan'da iki ay önce yapılan seçimlerden galip gelen Bharatiya Janata Partisi (BJP)'nin lideri Modi, Gucarat eyaletinde 2002 yılında çoğu Müslüman 2 bin kadar kişinin öldüğü şiddet olayları nedeniyle ülkedeki Müslüman topluluk tarafından mesafeyle bakılan bir lider.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?