banner15

Modi Keşmir'de kesenin ağzını açtı!

Modi Keşmir ziyaretinde ekonomik vaatlerde bulundu ve 12 milyon dolarlık destek paketi açıkladı, bölge halkı ise bölge sorununun ekonomik olmadığını belirtiyor

Modi Keşmir'de kesenin ağzını açtı!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cammu Keşmir'i ziyaret eden Hindistan Başbakanı Narendra Modi, bölgenin gelişmesi ve zenginleşmesi için 12 milyon dolarlık destek paketi hazırladıklarını açıkladı. Modi'nin ziyareti sırasında olağanüstü tedbirlere başvurulurken 300 kişi gözaltına alındı.

Başbakan seçilmesinin ardından Cammu Keşmir'e ikinci ziyaretini yapan Modi, Srinagar kentinde düzenlediği mitingde halka seslendi. Konuşmasında eyaletin ekonomik sıkıntısını ortadan kaldıracaklarını belirten Modi, 12 milyon dolarlık destek paketi hazırladıklarını söyledi.

Açılacak paketin, 2014'teki sel felaketinde zarar gören Cammu Keşmir sakinlerinin durumunu iyileştireceğini kaydeden Modi, Cammu eyaletin turizm kapasitesini artırarak istihdam ve alt yapı imkanlarını iyileştireceğini söyledi.

"Keşmir olmadan Hindistan eksiktir" diyen Modi, ayrıca Keşmir'in modern bir eyalet haline gelmesi arzusunda olduklarını sözlerine ekledi.

YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMLELERİ; 300 GÖZALTI

Keşmir polisi, Modi'nin ziyareti öncesi çevrede geniş güvenlik önlemleri aldı. Ziyaret öncesinde 300'den fazla bağımsızlık yanlısı göz altına alınırken, üniversiteler dahil şehirdeki tüm okullar tatil edildi, dükkanlar kapatıldı, toplu taşıma hizmeti durduruldu. Srinagar kenti ve çevresinde yüzlerce kontrol noktası kuran güvenlik güçleri, şehrin internet erişimini de keserek şehrin bazı bölgelerinde sokağa çıkma yasağı ilan etti.

Polis yetkililerinden alınan bilgiye göre, ziyaret öncesinde bağımsızlık yanlısı 300'den fazla kişi gözaltına alındı, alınan önlemlere rağmen bazı protestocular Srinagar semalarına siyah balonlar bırakarak tepkilerini ortaya koydu.

Hindistan Başbakanı Modi, ilk kez başbakan seçildikten bir ay sonra 1 ay sonra bölgeyi ziyaret etmişti

1947 yılında İngiltere'den bağımsızlıklarını alan Hindistan ve Pakistan, Keşmir nedeniyle 1948, 1965 ve 1971'de 3 kez savaştı. 1989'dan bu yana bölgede devam eden silahlı çatışmalarda 70 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği tahmin ediliyor. Hindistan, Cammu Keşmir'de 500 bin asker bulunduruyor.

Öte yandan Modi'nin konuşmasında sürekli ekonomiye vurgu yapması Eski Cammu Keşmir Başbakanı Ömer Abdullah tarafından tepkiyle karşılandı. Abdullah, twitter hesabından yaptığı açıklamada, Modi'nin Keşmir'e sürekli olarak ekonomik yönden bakmasını bir hata olarak nitelendirerek, "Başbakan Modi, Keşmir meselesini rupiler ve payselerle ölçerek hata yaptı" dedi.

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2015, 14:15
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35