banner39

Modi'nin Nepal planı fiyasko

Yeni Delhi, Nepal hükümeti tarafından yayınlanan ve tartışmalı bölgeleri Nepal'in toprakları olarak gösteren yeni haritaya sert ifadeler içeren bir itirazla karşılık verdi.

Asya 27.05.2020, 14:56
Modi'nin Nepal planı fiyasko

Güney Asya'da Hindistan'la Nepal arasında tartışmalı sınır bölgesi sorunu yaşanıyor. Hindistan'ın Nepal ile tartışmalı sınır bölgesinde Hint hacılar için bir bağlantı yolu inşa ettiğini açıklamasının ardından, Yeni Delhi ile Katmandu yönetimleri arasındaki tartışmaların dozu arttı.

Hindistan, Tibet'teki bir Hindu tapınağına giden yeni yol inşa ederken Nepal, söz konusu bölgenin kendi topraklarından geçtiğini belirterek itiraz ediyor.

Yeni Delhi, Nepal hükümeti tarafından yayınlanan ve tartışmalı bölgeleri Nepal'in toprakları olarak gösteren yeni haritaya sert ifadeler içeren bir itirazla karşılık verdi.

"Bu tek taraflı eylem tarihsel gerçeklere ve kanıtlara dayanmıyor" denilen açıklamada, "İkili anlayışın ve sınır sorunlarını karşılıklı, diplomatik diyalog yoluyla çözmenin aksine bölgesel iddiaların böylesine yapay genişlemesi Hindistan tarafından kabul edilmeyecektir" ifadeleri yer aldı.

Geçen hafta, Hindistan Savunma Bakanı Rajnath Singh, Yeni Delhi'den Tibet'teki kutsal bir bölge olan Kailash-Mansarovar'a giden 80 kilometrelik yolun temelini attı.

Söz konusu bölge Hindistan ve Çin arasındaki potansiyel ticaret yolu olan Lipu Lekh Himalaya'dan geçiyor.

11 Mays'ta Nepal Dışişleri Bakanı Pradeep Gyawali, Hindistan'ın Katmandu Büyükelçisi Vinay Mohan Kwatra'yı bakanlığa çağırarak, ülkesinin konuyla ilgili memnuniyetsizliğini dile getirip diplomatik nota verdi. Öte yandan Nepal polisi, Hindistan Başbakanı Narendra Modi ve Nepal Başbakanı Khadga Prasad Sharma Oli'nin posterlerini yakarak gösteri düzenleyen 30 kişiyi gözaltına aldı.

The Kathmandu Post gazetesinin haberine göre Oli, parlamentoda Hindistan ile Nepal arasındaki sınır problemine ilişkin soruya cevap vererek, "Kalapani, Lipulekh ve Limpiyadhura Nepal'e ait." diye konuştu.

Oli, bu durumun bir retorik olmadığını belirterek, "(Hindistan'dan) Topraklarımızı geri alacağız." ifadelerini kullandı.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?