banner15

Modi'nin Keşmir ziyareti olaylı başladı

Hindistan Başbakanı Modi'nın işgal altındaki Keşmir ziyareti sırasında bölge halkı tarfaından siyah balonlarla protesto edildi, gösteriye müdahale eden polisle çatışma yaşandı

Modi'nin Keşmir ziyareti olaylı başladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hindistan Başbakanı Narendra Modi'nin Cammu Keşmir ziyareti olaylı başladı. Modi, keşmirli müslümanlar halkı tarafından siyah balonlarla protesto edildi. gösteriler sırasında Modi'yi siyah bayrak ve balonla protesto eden Cammu Keşmir eyaleti bağımsız milletvekili Mühendis Raşid de gözaltına alındı

 Hindistan işgali, altındaki Keşmir'in başkenti Srinagar'da kriket stadyumunda yapılan konuşma öncesi polis ve protestocular arasında arbede yaşandı. Çıkan olaylarda 11 kişiyi gözaltına alınırken iki kişinin yaralandığı bildirildi.

Modi karşıtlarının Keşmir Müslümanalrına uygulanan ayrılıkçı politika ve şiddeti protesto edeceklerini ilan etmeleri üzerine bu sabah telefon hatları bloke edildi ve mobil internet servisleri saat 2 ile 10 arası askıya alındı.

Modi, geçen yıl selden zarar gören bölge için, 12,10 milyar dolar ekonomik destek sözü verdi.

Bölge yerel polisi, gece evlere yapılan baskınlarla yaklaşık 400 kişinin gözaltına alındığını söyledi.

Yüzlerce asker, Srinagar kentine giren tüm araçları kontrol ediyor. Emniyet görevlisi Seyyid Cevad Mücteba Gillani, gözaltıların bölgede "genel güvenlik önlemi"nin parçası olduğunu belirterek "Başbakanın ziyareti sırasında asayişin sağlanması için polis gerekli tedbirleri alıyor. Gözaltına almalar olağan dışı değil" dedi.

İngiltere'den 1947 yılında bağımsızlıklarını kazanan Hindistan ve Pakistan, Keşmir nedeniyle 1948, 1965 ve 1971'de savaşmıştı. Hindistan, Birlşemiş Milletler karrına rağmen Keşmir'i işgal altında tutuyor.

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2015, 13:29
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35