banner15

Moğolistan, Çin'in tehditlerine kulak asmadı

Ruhani lider Dalay Lama'nın Moğolistan ziyaretine sert tepki gösteren Çin'in tehditlerine rağmen ruhani liderin ziyareti gerçekleştirdi.

Moğolistan, Çin'in tehditlerine kulak asmadı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Üç milyon nüfusa sahip Moğolistan Cumhuriyeti komşusu 1,3 milyar nüfuslu Komünist Çin’in şantaj ve tehditlerine karşı Ruhani Lideri Dalay Lama’yı ülkesine davet ederek Çin’in tehdit ve baskılarına karşı duruş sergiledi.

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)'de yeralan habere göre 1959’da Komünist Çin ordularının Tibet’i işgal etmesi üzerine Hindistan’a kaçmak zorunda kalan Tibet’in Siyasi ve ve dünya Budistlerinin ruhani Lideri Dalay Lama birkaç kez Moğolistan Cumhuriyeti tarafından ülkesine davet edilmiş ancak,her dafasında Çin’in şantaj ve tehditleri ile karşılaşmıştı. Ancak bu yıl Moğolistan yönetimi Çin’in tehditlerine aldırmayarak Dalay Lama’yı ülkesine davet ederek ağırladı.

En son geçtiğimiz hafta Dalay Lama’nın Moğolistan ziyaretinden bir gün önce Çin yönetimi Moğolistan’a tekrar bir nota verdi ve “Çin’e karşı faaliyet gösteren ve kendileri için bir Bölücü Unsur olan Dalay Lama’nın Moğolistan ziyaretini iptal etmesini talep etti.

Ancak, Çin ile uzun bir sınıra sahip olan ve halkın temel ihtiyaçlarının yüzde 70’ini Çin’den karşılayan Moğolistan bu kez Çin’in tehditine boyun eğmeyerek ziyareti gerçekleştirdi.

Çin’in tehdidine rağmen,Dalay Lama’yı ülkesine davet eden Moğolistan yönetimine Çin’in cevabı gecikmedi. Çin 23 Kasım 2016’de iki ülke devlet başkanları arasında yapılacak görüşmelerinin tek taraflı olarak iptal edildiğini ve ileri bir tarihe alındığını bildirdi.Ayrıca, Ulun Batur yönetimine verilmesi kararlaştırılan Çin kredileri ile ekonomik yardımların de askıya alındığını açıkladı.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2016, 12:02
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48