Moldova Başbakanı istifa etmeyecek

Moldova'da hükümet aleyhine devam eden protestolara hükümetten istifa etmeyecekleri açıklaması geldi

Moldova Başbakanı istifa etmeyecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Moldova Başbakanı Pavel Filip, günlerdir hükümetin istifası ve erken seçim talebiyle gösteri yapan muhalefete tepki göstererek, istifa etmeyeceğini açıkladı.

Filip, BBC’ye yaptığı açıklamada, Kişinev’de hükümet aleyhinde gösteri yapan muhalefete cevap verdi.

İstifa etmesinin söz konusu olmadığını söyleyen Filip, görevi bırakmasının ülkeyi daha derin sosyal ve ekonomik krize sürükleyeceğini belirtti.

Başbakan Filip, “Eğer bugün biz istifa etmiş olsaydık, parlamentoya yeni hükümeti kurmak için 3 ay zaman verilirdi. Bu, 4 ay boyunca politikacıların hükümette yer alması için mücadele etmesi demektir. Zaten derin bir ekonomik ve sosyal kriz içinde olan Moldova 4 ay maaşları ödeyemezdi” diye konuştu.

Muhalefetin sokak protestoları ve yolları kapatma tehdidine karşılık, hükümetin de karşı gösteri yapacağını bildiren Filip, “Biz yolları açacağız. Protestocuların yasalara aykırı bütün eylemleri cezalandırılacaktır. Eğer protestocular durumu daha kötüye götürürse ve şiddet başlatırsa, hükümet yasal çerçeve içerisinde gereken cevabı verecektir” ifadelerini kullandı.

Rusya yanlısı muhalefetin de aralarında bulunduğu hükümet karşıtları, 20 Ocak’ta Filip hükümetinin mecliste onaylanmasını protesto amacıyla başkent Kişinev'de gösterilere başlamış, pazar günü yapılan mitingde hükümete 28 Ocak Perşembe gününe kadar istifa etmesi için süre vermişti.

Muhalefet, hükümetin göstericilerin isteklerine cevap vermemesi halinde ise Kişinev’de karayolları, demiryolları ve havaalanını kapatma tehdidinde bulunmuştu.

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2016, 11:56
banner53
YORUM EKLE

banner39