banner15

Moldova Taliban'dan rehinelerini kurtarmaya çalışıyor

Moldova Başbakanı dün Taliban kontrolündeki bölgeye düşen helikopterdeki iki pilot ile bir uçuş teknisyeninin Taliban'ın elinden kurtarılması için ABD ve BM'den yardım istedi

Moldova Taliban'dan rehinelerini kurtarmaya çalışıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Afganistan'ın Faryab eyaletinde dün düşürülen helikopterdekilerin Taliban tarafından esir alındığı ortaya çıktı. Taliban, dün Afgan ordusuna ait bir helikopteri düşürdüğünü ve bu helikopterde bulunan 14 Afgan askeri ile 2 yabancıyı esir aldığını açıkladı. Yabancıların Amerikan askeri olduğu iddia edildi ancak bu iddia Amerikan makamları tarafından yalanlandı.

Gulfnews'te yer alan haberde, rehin alınan iki yabancının Moldovalı olduğu belirtildi. Helikopterin ise özel bir şirketten kiralandığı açıklandı. Kişinev'de ProTV'ye açıklama yapan Moldova Başbakanı Gheorghe Brega helikopterde 21 kişi olduğunu 2'si pilot 1'i mühendis 3 Moldovalı olduğunu açıkladı. Brega, Birleşmiş Milletler ve ABD'den rehinelerin kurtarılması konusunda yardım istedi.

Afganistan Savunma Bakanlığı tarafından, helikopterin arıza sebebiyle acil iniş yaptığı, iniş yaptıktan sonra Taliban güçleri ile karşılaştıkları belirtildi. Çıkan çatışmada 2 askerin ve 1 yabancı uyruklunun öldüğü diğer 18 kişinin de Taliban tarafından rehin alındığını açıkladı.

Bu arada Afgan ordusu rehinelerin kurtarılması ile ilgili operasyon başlattığını açıkladı. Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada helikopterin Faryab eyaletinin Taliban kontrolünde olan Peştun Kot bölgesinde düşürüldüğü belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2015, 16:30
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35