Moldova'da üç bin kişiden erken seçim protestosu

Moldova'nın başkenti Kişinev'de bulunan meclis binasının önünde toplanan çeşitli siyasi parti ve platformlara mensup protestocular yeni seçilmiş hükümete karşı gösteri düzenleyip erken seçim talebinde bulundu

Moldova'da üç bin kişiden erken seçim protestosu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Moldova'da yaklaşık üç bin kişi erken seçim çağrısında bulundu. Ülkedeki yaygın yolsuzluğun sona erdirilmesi için sokaklara dökülen  moldovalıların protesto gösterilerinde bugün üçüncü gün.

Göstericiler hükümet yanlısı ve önyargılı olmakla suçladıkları Moldova ulusal televizyon istasyonuna doğru yürüyüşe geçti.

Hükümet karşıtı protestolar üzerine uzlaşma toplantısı çağrısında bulunan Moldova meclis Sözcüsü Adrian Kandu, muhalefet temsilcileri ile görüştü.Yaklaşık bir saat süren görüşme sonrasında Sosyalist Parti Lideri Igor Dodon, göstericilere yaptığı açıklamada, iktidara göstericilerin isteklerini yerine getirmesi için 22 Ocak Cuma saat 12.00’ye kadar süre verdiklerini belirterek, “İsteğimiz, Filip hükümetine yönelik Parlamento’da yapılan oylamanın iptal edilmesi ve erken seçimdir” dedi.

PROTESTOLARA DEVAM

Haysiyet ve Gerçek Platformu temsilcisi Renato Usatiy de göstericileri ertesi gün meclis binası önünde toplanarak, protestolara devam etmeleri çağrısında bulundu.

Muhalefet liderleri, protestoculara hitaben yaptıkları konuşmalarda cumhurbaşkanını doğrudan halkın seçmesi talebini desteklediklerini vurguladılar.

"ERKEN SEÇİME GEREK YOK"

Protestocuların meclisin feshedilmesi ve erken seçim istemelerine iktidarın olumlu cevap veremeyeceğini belirten Kandu, “Protestocular hükümetin legal olduğunu kabul etmiyorlar ve erken seçim istiyorlar. Erken seçim için çok fazla sebep yok. Hükümet yasaldır. Bu konuda uluslararası işbirlikçilerimiz ve diğer ülke liderleri dün olduğu gibi bugün de bizi takip ediyor” şeklinde konuştu.

En azından hükümete durumu istikrarlı hale getirmek ve başarısını göstermek için çalışma şansı verilmesi gerektiğine dikkat çeken Kandu, iktidar milletvekillerine muhalefetle yapılacak görüşme öncesinde durumu aktaracağını kaydetti.

Ayrıca Kandu, protestolar esnasında yasal sınırlar dışına çıkarak olay çıkaranların ve yaralanmalara neden olanların mutlaka cezasını çekeceğini de sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2016, 14:53
banner53
YORUM EKLE

banner39