banner39

Moldova'dan Rusya'ya çekilin çağrısı

Moldova Cumhurbaşkanı Rus çoğunluğun yaşadığı Dnester’den Rus askerlerinin çekilmesini talep etti

Asya 14.12.2015, 15:45 14.12.2015, 15:45
Moldova'dan Rusya'ya çekilin çağrısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Moldova’nın Dnester bölgesinden Rus askerlerinin ve silahlarının çekilmesi ve şu andaki Rusya barış misyonunun uluslararası gözetim altında çok uluslu misyona çevrilmesinde ısrar ettiği bildirildi.

Konu ile ilgili açıklamayı Moldova Devlet Başkanı Nicolai Timofti Aşkabat’ta düzenlenen Tarafsızlık Konferansındaki, barış, güvenlik ve kalkınma için uluslararası işbirliği konuşmasında yaptı.

Nicolai Timofti, "Biz ülkemiz topraklarından Rus askerlerinin ve mühimmatının geri çekilmesinin tamamlanmasını istiyoruz. Bunun yanında Dnester nehri ikiye ayıran bölgedeki barış misyonunun uluslararası denetimde olan güvenlik misyonuna çevrilmesini savunuyoruz” dedi.

Moldova Devlet Başkanı, Rusya'nın 1999 yılında İstanbul'da yapılan AGİT zirvesinde böyle yükümlülük üstlendiğini, Rusya'nın şu anda bu yükümlülüğünü yerine getirmeyi reddetmesinin Moldova’nın tarafsızlık statüsüne zarar verdiğini ifade etti.

1992 yılında Dnester bölgesinde çıkan çatışmalarda bine yakın kişi öldürülmüştü. Moldova silahlı kuvvetleri ve Rusların çoğunlukla yaşadığı bölgedeki, Rus milisler arasındaki silahlı çatışmalar Moskova’da barışsal çözüm anlaşması imzaladıktan sonra sona ermişti. Bu anlaşmaya göre, bölgeye Rus barış güçleri yerleştirilmişti.

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?