banner39

Moro barış süreci meclise takıldı | ANALİZ

Filipinler'de devlet ile Moro Müslümanları arasında imzalanan barış anlaşmasının şartları aylardır kongreden geçmeyi bekliyor. Barışın mimarları bu gecikmeden endişeli..

Asya 05.12.2015, 15:27 05.12.2015, 15:32
Moro barış süreci meclise takıldı | ANALİZ

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Filipinler'de yaklaşık 50 yıldır devam eden savaşı sona erdiren barış görüşmelerini taçlandıracak Anayasa'nın hala mecliten geçmemesi süreci tehlikeye sokmaya başladı. Barış sürecinin mimarları, gecikmenin yeniden eski günlere dönme tehlikesi doğurmasından endişe ediyor. Taraflar arasında imzalanan anlaşmadan doğan Anayasa'nın meclisten geçmesi halinde Moro'da 2016 yılında özerk yönetim ilan edilecekti.

Filipinler devleti ile Moro Müslümanları arasında varılan barış anlaşması gereği ‘Bangsamoro Temel Yasası (BTY) ulusal Kongre’den geçirilecekti. Merkezi hükümetin, beklentilere uygun şekilde bu adımı henüz atmamış olması endişeli bir bekleyişe neden oluyor.

Ayrıca Filipinler Yüksek Mahkemesi’nin Bangsamoro Çerçeve Anlaşması ve Bangsamoro Kapsamlı Anlaşması'nı iptal etme ihtimali de bulunuyor. Çünkü daha önce yapılan bazı barış görüşmelerinde nihai olarak Yüksek Mahkeme’nin kararı belirleyici olmuş ve görüşmeler başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

“Bangsamoro Geçiş Komisyonu”, söz konusu yasa taslağını 10 Eylül’de Kongre’ye sunmuştu. Ancak Temsilciler Meclisi ve Kongre’de, 27 Mart 2014 tarihinde imzalanan anlaşmanın ruhuna aykırı şekilde bazı değişikliklere gidilmesi, Moro İslami Kurtuluş Cephesi (MILF) tarafından eleştirilmişti. Barış sürecinin önemli aktörlerinden Devlet Başkanı Benigno Aquino’nun danışmanı Teresita Quintos-Deles, aylar önce yaptığı açıklamada yasanın Eylül-Ekim ayları arasında Kongre’den geçeceğini umduğunu söylemişti. Ancak bugüne kadar bu gerçekleşmedi ve son umut Noel tatili öncesine, yani 16 Aralık’a kadarki günler kaldı.

Kongre’nin bir şekilde direnişi olarak da adlandırılabilecek olan bu süreç, özellikle MILF yönetimi ve Bangsamoro halkı başta olmak üzere merkezi hükümet çevrelerinde de barışı isteyenler arasında tedirginliğe neden oluyor.

MEHMET ÖZAY'IN HABER ANALİZİ İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?