banner39

Moro İslami Kurtuluş Cephesi silah bıraktı

Filipinler'de 40 yıldır süren çatışmalardan sonra MILF 2012'de varılan anlaşma çerçevesinde düzenlenen törenle silah bıraktı

Asya 16.06.2015, 12:07 16.06.2015, 12:11
Moro İslami Kurtuluş Cephesi silah bıraktı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Filipinler’de Moro İslami Kurtuluş Cephesi (MILF), barış anlaşması kapsamında silahlarını teslim etmeye başladı. Örgütün silahlarını teslim ettikleri bağımsız komisyonun başkanlığını ise Türkiye yapıyor.

MILF, bugün düzenlenen törende havan topu ve roketatarların dahil olduğu 75 saldırı silahını bıraktı. 11 bin üyesi olduğu tahmin edilen MILF'in 145 üyesi topluma entegre olacak ve çeşitli görevler alacak. Anlaşmaya göre hükümet, bunların eğitimi ve hayatlarını sürdürmesi için maddi yardım yapacak.

Filipinler Devlet Başkanı Benigno Aquino MILF merkezini ziyaret ederek silahların teslim edilmesi törenini izledi.

MILF'in silahlarını teslim ettikleri bağımsız silahsızlanma komisyonun başkanlığını Türkiye'nin Manila Büyükelçisi Haydar Berk yaparken, Norveç ve Bruney’den de gözlemci üyeler bulunuyor.

70’li yılların sonunda ortaya çıkan ülkenin en büyük isyancı grubu olan örgüt ile devlet arasında 2012 yılında imzalanan barış anlaşmasından sonra atılan ilk somut adım olarak görülüyor.

MILF ile Filipinler arasında neredeyse 40 yıldır devam eden çatışmalarda 100 bin kişinin hayatını kaybettiği ifade ediliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?