Moro Müslümanları bağımsızlığa alternatif arayışında

Moro İslami Kurtuluş Cephesi lideri İbrahim, Moro halkının bağımsızlık özleminden vazgeçmediğini, hükümetin kendilerine bağımsızlığa alternatif bir yetki vermelerini beklediğini söyledi

Moro Müslümanları bağımsızlığa alternatif arayışında

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Moro İslami Kurtuluş Cephesi (MIKC) lideri Hacı Murad İbrahim, "Moro halkının bağımsızlık özleminden vazgeçmedik ancak Filipinler hükümeti bize yeterince yetki verirse bu bağımsızlığa bir alternatif olabilir" dedi.

Filipin hükümeti ile ülkenin güneyindeki Moro adasında yaşayan Müslümanlar arasında kırk yılı aşkın süredir devam eden ve en az 120 bin kişinin ölümüne neden olan çatışmayı sona erdirmek için Moro İslami Kurtuluş Cephesi (MIKC) ve hükümet arasında imzalanacak nihai barış anlaşması öncesi, MİKC lideri Hacı Murad İbrahim, Anadolu Ajansı'na konuştu..

Filipinler hükümeti ile yürüttükleri barış anlaşmasının Moro bölgesine bağımsızlık hakkı tanımadığının hatırlatılması üzerine İbrahim, bağımsızlığın Moro halkının ortak hakkı olduğunu belirterek "Bu haktan vazgeçmeye karar vermek bizim yetkimizde değil, buna halk karar verir. Ancak biz hükümetle bir siyasi çözüm üzerinde anlaşabiliriz. Eğer Filipinler hükümeti bize kendi kendimizi yönetecek kadar güç verirse, bu halkımızın bağımsızlık arzusuna bir alternatif olabilir" değerlendirmesinde bulundu. Filipinler hükümeti ile imzalayacakları nihai barış anlaşmasının mükemmel olmadığını bildiklerini söyleyen İbrahim, bunca yıldır kendi kendilerini yönetecek yetkilere ulaşabilmek için mücadele ettiklerini belirtti. İbrahim, "Bu anlaşmada karşılıklı tavizler verdik. Eğer bu anlaşma tam olarak uygulanırsa, Moro halkının kendi kendisini yönetme arzusunu karşılayacağına inanıyoruz" diye konuştu.

"TÜRKİYE BİZE YOL GÖSTERSİN"

"Moro'da kurulacak kendi hükümetimizi yönetebilmemiz için Türkiye'den bize yol göstermesini ve ilham vermesini istiyoruz" dedi.

Filipinler hükümetiyle yürüttükleri barış görüşmelerinde Türkiye'nin önemli bir rol oynadığını ve İnsani Yardım Vakfı'nın (İHH) barış sürecini denetlemekle görevli uluslararası Bağımsız Gözlemci Heyeti'nin bir üyesi olduğunu hatırlatan İbrahim, "Türk hükümetine ve Türkiye halkına Moro davasına verdikleri destekten dolayı teşekkür ediyorum. Türkiye'deki mevcut hükümet başından beri samimi bir şekilde bize destek oldu. Filipinler hükümeti ile imzalayacağımız barış anlaşmasının hayata geçirilmesi noktasında da bu desteğin artarak devam etmesini istiyoruz" dedi.

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2014, 14:17
banner53
YORUM EKLE

banner39