banner39

Moro Müslümanları için tarihi gün

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, geçen ay imzaladığı yeni yasanın bir kopyasını sembolik olarak Moro İslami Kurtuluş Cephesi Lideri El Hac Murad İbrahim’e teslim etti.

Asya 06.08.2018, 15:18 06.08.2018, 18:47
Moro Müslümanları için tarihi gün

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bu sabah saatlerinde, Filipinler Başkanlık Sarayında gerçekleşen törende konuşan Duterte, “Bugün imzalanan anlaşma ile uzun yıllardır süren Asya’nın en uzun ve en ölümcül çatışmaları sona erdi” dedi.

BTC (Bangsamoro Geçiş Komisyonu) ve MİKC (Moro İslami Kurtuluş Cephesi)'ye yasalaşma sürecine kadar "tereddütsüz özverilerinden"  dolayı teşekkür eden Duterte, barışın uzlaşı sürecinin sonucu olduğuna ve bu  süreçte beraberliğin önemine dikkati çekti.

Duterte, "Moro'lu kardeşlerimden rica ediyorum. Köylerinizde,  kasabalarınızda ve evlerinizde yasa üzerine yapıcı müzakerelerde bulunun. Daha da  önemlisi yapılacak halk oylamalarına iştirak edin ki, mutlak anlamda arzunuz  ortaya çıkabilsin. Bu süreçte gelin, beraber yer alalım. BTC ve MİKC'yi de  tereddütsüz özveri gösterdikleri için tebrik ediyorum. BOL'nin safhalarındaki  kararlılıkları ve azmi Bangsamoro'da sağlıklı bir idarenin işaret fişeği  olacaktır" diye konuştu.

Ülkede, "Müslüman Mindanao Bangsamoro Özerk Bölgesi'nin" (BARMM)  oluşturulmasının zemini hazırlayacak 11054 numaralı yasa, 23 Temmuz'daki  Duterte'nin ulusa sesleniş konuşmasından 2 gün sonra imzalamasıyla kanunlaşmıştı.

BOL, Manila ve Moro Müslümanları arasında on yıllardır süregelen barış  görüşmelerinin zirve noktasını temsil ediyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?