banner39

Moro Müslümanlarına geniş özerklik

Filipinler yönetimi ile Moro direnişçilerini barışa götürecek 10 prensipte anlaşma sağlandı

Asya 26.04.2012, 12:07 26.04.2012, 12:28
Moro Müslümanlarına geniş özerklik

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Filipinler hükümeti, Moro İslami Kurtuluş Cephesi (Moro Islamic Liberation Front - MILF) ile barış görüşmelerinin başarılı olmasını sağlayacak "10 maddelik prensipte" anlaşma sağladı.

Filipinler hükümeti ile MILF arasında Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'da yapılan görüşmelerde 10 maddelik bir belge imzalandığı bildirildi. Filipinler hükümeti temsilcisi Marvic Leonen tarafından imzalanan belgede, taraflar 10 temel prensipte anlaştı. Bu temel prensiplerin hükümet ile MILF arasındaki barış görüşmelerinin başarıya ulaşmasından temel rol oynayacağı ifade ediliyor.

Leonen, gazetecilere yaptığı açıklamada, anlaşmaya varılan 10 madde arasında ülkenin güneyindeki Müslüman Mindanao Özerk Bölgesi'nde yeni bir özerk siyasi yapının kurulmasının da yer aldığını söyledi.

İKİ YILLIK MARATON

Kuala Lumpur'da yapılan 27. resmi görüşmelerin sonucunda Filipinler hükümeti ile Moro İslami Kurtuluş Cephesi arasında 10 maddelik anlaşmaya varılan konularla ilgili belge imzalandı. İki yıllık müzakerelerin sonunda sağlanan anlaşmanın belgesi Filipinler hükümeti temsilcisi Marvic Leonen ve MILF temsilcisi Mohagher İkbal imzaladı.

Leonen, Müslüman Mindanao Özerk Bölgesi'nde yeni bir özerk siyasi yapının kurulmasının yeni bir devlet olacağı anlamına gelmediğini söyledi. Filipinli yetkili ayrıca MILF'in bağımsızlık taleplerinden vazgeçtiğini de iddia etti.

MILF daha önce Mindanao'da bir Müslüman devlet talebi kabul edilmediği sürece barış anlaşması imzalamayacağını söylemişti.

Geniş özerklik öngören yapının parlamenter ve bakanlıklar içeren bir sistem olacağı bildirildi. İkbal sistemin Malezya'daki eyaletlerde uygulanan parlamenter hükümet benzeri olacağını ve özerk bölge liderlerinin halk tarafından doğrudan seçim ile belirleneceğini söyledi.

Leonen, yeni anlaşmanın Basilan, Sulu, Tawi-Tawi, Lanao ve Maguindanao'yu kapsayan mevcut özerk yapının yerini alacağını belirtti, "Öngörülen özerk siyasi yapı Filipinler içinde kendi bölgesinde ve bir devlet olarak egemenliği olan laik bir siyasi birim olacak" dedi.

MILF ise, Manila'nın uzun bir süredir talep ettikleri Müslüman bir "alt-devlet" oluşturulmasını kabul ettiğini duyurdu.

MILF barış paneli üyesi Mevlana Alonto, belgenin yeni bir siyasi oluşum için müzakerelerin başarısı adına çok önemli olduğunu söyledi.

Marvic Leonen, son barış anlaşması için yoğun çalıştıklarını belirterek, anlaşmanın tarihi ile ilgili kesin bir tarih belirlemenin henüz erken olacağını söyledi.

MILF baş müzakerecisi Mohagher İkbal, tarafların görüşmelere devam etmek üzere gelecek ay tekrar buluşmak üzere sözleştiğini duyurdu. 

Yeni anlaşmanın yıl içinde onaylanması durumunda 2013'te yapılması gereken genel seçimlerin ertelenmesi bekleniyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?