Moro'da barış Müslümanları sevindirdi-FOTO

Filipinler hükümeti ile Moro Müslümanları 40 yıldır devam eden savaşın ardından barış anlaşması imzalandı. Barış haberi, Moro Müslümanları arasında sevinçle karşılandı

Moro'da barış Müslümanları sevindirdi-FOTO

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Filipinler'de Moro İslami Kurtuluş Cephesi (MİKC) ile hükümet arasında imzalanan barış anlaşması, Müslümanlar arasında büyük bir memnuniyetle karşılandı. 

Morolu Müslümanlar, 40 yıllık savaşın ardından gelen barışı kutlamak için sokaklara döküldü. MİKC ile Filipinler hükümeti arasında 13 yıldan bu yana devam eden müzakerelerin sonucunda dün, 40 yıllık savaşı bitiren imzalar atıldı. 

Taraflar arasında imzalanan barış anlaşmasıyla birlikte, Müslümanların yoğunlukla yaşadığı Mindanao kenti ve çevresinde bulunan bölgede, Bangsamoro adıyla özerk bir yönetim kurulmuş oldu. Kurulan özerk yönetim, 2016 yılına kadar görevde kalacak. Ardında yapılacak seçimlerde, Müslümanlar kendi yöneticilerini ilk defa seçmiş olacak.

Anlaşmanın imzalanmasıyla birlikte, Morolu Müslümanlar, "Merhaba Ya Bangsamoro Hükümeti, Welcome Bangsamoro Government" yazılı pankartlarla birlikte sokaklara akın ettiler. 40 yıldan bu yana kurtuluş mücadelesi veren Morolu Müslümanlar, barış ortamına alışmaya çalışıyor. 

 

 

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2014, 18:02
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
MEHMET ALTINtAS
MEHMET ALTINtAS - 7 yıl Önce

"Moro'da barış Müslümanları sevindirdi" başlıklı yazınızda filipin yazılacağına filistin yazmışsınız

banner39